Kivi Yaşlanmayı Geciktiriyor

Kivi Tüketerek Genç Kalın

Kivi genel olarak tropikal bölgelerde yetişen, ülkemizde ise Kuzey Marmara, Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz çevrelerinde yetişen kivi sadece C vitamini sağlamakla kalmıyor. Ayrıca vücudun genç kalmasını da sağlıyor. Kivi‘nin içeriğinde C vitamini haricinde antioksidan da çok etkili bir şekilde bulunmaktadır. Bu sayede vücudumuzda bulunan hücreleri, serbest radikaller adı verilen zararlı maddelerden koruyarak daha güçlü olmasını sağlıyor. Ayrıca içeriğindeki diğer bileşenler olan flavanoid ve karotenoid adlı öğeler sayesinde kişinin DNA genlerini koruyarak daha genç kalmasını sağlıyor.

Kivinin içeriğinde yüksek oranda C vitamini, karotenoid ve flavonoidler sayesinde vücudumuzu oksidanlardan yani zararlı maddelerden temizliyor. Buna bağlı olarak da kanseri yakalanma oranını büyük ölçülerde azaltıyor. Ayrıca bağırsaklarda yaşamaya müsait olan bu yararlı bileşenler sayesinde böylelikle kabızlıktan korunuyoruz ve kalın bağırsak kanserine yakalanma riskimizde azalıyor.

Spor Yapanlar İçin de Kivi Çok Önemli

Zayıflamak için diyet ve spor yapanlar için ideal olan kivi zayıflamak veya sağlıklı kalmak adına spor yapan kişilerin terlemeleri sonucu kaybettikleri potasyum oranını yükselterek kas ve krampların oluşmasını engellemektedir. Kişilerde potasyum eksikliği kas ve dokuların gerilmesini sağlar ve krampların oluşumunu engelleyemez. Bu sayede kivi içerdiği zengin potasyum sayesinde özellikle spor yapanlar için oldukça ideal bir besin kaynağıdır. Dünya genelinde yapılan çeşitli araştırmalar sonucu haftada en az 5 porsiyon greyfurt ve kivi tüketen astımlı çocuklarda nefes daralması şikayeti yüzde 32 oranında azalmaktadır. Ayrıca diğer elde edilen verilere göre gece öksürüklerin yüzde 27, burun akıntılarının ise yüzde 28 oranında azaldığı görülmektedir.