Kondroitin Sülfat

Kondroitin Sülfat Nedir?

Kondroitin sülfat, vücudumuzda bulunan kimyasal bir maddedir, kıkırdak bölümünde bulunur. En önemli glukozaminlerden olan kondroitin sülfat, vücudumuzda en fazla olanıdır. Takviye olarak dışarıdan kullanıldığında kıkırdak bölgesinde etki gösterir. Kondroitin sülfat kimyasal bir madde olup inek kıkırdağından ve köpek balığından elde edilir. Kondroitin sülfat takviyeleri son yıllarda epeyce kullanılıyor. Eklem rahatsızlığı çeken bir çok kişi kondroitin sülfat takviyelerini yakından tanıyor. Kondroitin sülfat kıkırdak oluşumu ve kıkırdak yenilenmesinde çok etkilidir ve bir çok kişide bu yüzden kullanır. Bilinen herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi kıkırdakta ağrı veya hissizlik çeken kişiler dışında diğer kişilerde destek amaçlı kullanabilirler. Kimyasal bir madde olarak bilinir fakat piyasada kaliteli markaların tamamiyle bitkisel olanları da var. Bu markalardan birine örnek verecek olursak ‘Kibarlı‘ markasıdır. Bitkisel kapsül kullanan çoğu insanın bildiği Kibarlı markası bitkisel kapsül işinde mahsül ve kalite olarak kendine çok sağlam bir yer edinmiştir.

Hekimlerimizin kondroitin sülfatla alakalı yaptığı çalışmalarda, artrit hastalıklarında ve halsizlik durumlarında etkili olduğunu saptanmıştır. Buna istinaden artrit hastalıklarında kondroitin sülfatın tedavinize çok büyük destek vereceğini söyleyebiliriz. Kondroitin sülfat, eklem şişliklerini giderdiği gibi hyaluronik asit üretiminde de faydası büyüktür. Vücutta özellikle iskelet sisteminde önemli fonksiyona sahip bağ dokusunun ana maddelerindendir. Kondroitin sülfat, tendon, bağ omurlar arası disklerde, hücre zarında, eklem içi yastıkcıklarda ve kıkırdak dokusunda bulunur.

Kondroitin sülfatın Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mı ?

Bilinen bir yan etkisi yoktur. Yazımızın ilk bölümlerinde bahsettiğimiz gibi kimyasal olarak satan firmalar da var bu yüzden dikkatli olunması gerekli. Bizim önerimiz bitkisel olan gruptan kullanılmasıdır. Çünkü kimyasal ilaçlar zamanla böbreğe zarar verir bu yüzden bitkisel tercihiniz olabilir. Hiç bir yan etkisi olmamasına rağmen kullanmak istiyorsanız da kullanmadan önce kesinlikle hekiminize danışmanızı öneririz.

Kondroitin sülfat, bitkisel ekstresini kullanmak istiyorsanız Kibarlı Panax Destek Ürünlerinden Omaflex isimli üründen faydalanabilirsiniz.