Kudret Narı ve faydaları

Kudret Narı

Adı gibi insana kudret veren bir bitki. Anavatanı Hindistan olan Kudret Narı belli bir süre zeytinyağında bekletildikten sonra Kudret Narı yağı olarak kullanılmakla birlikte taze de tüketilebilir.

Özellikle ülser ve gastrit sorunları olanlar için gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim kudret narı, açık yara tedavisinde endikedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren çok güçlü bir antibiyotiktir. Hücre yenileyici özelliği sayesinde birçok cilt hastalıklarında alternatif tedavi sunar. Bu arada hücre yenileyici olarak kullanabileceğiniz en iyi bitki kırmızı reishi mantarı dır.

Sağlıksız beslenme veya stres gibi nedenlerle ortaya çıkan mide ağrıları, ülser, gastrit, reflü gibi mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanabileceğiniz en iyi alternatif çözümlerden birisidir kudret narı.

Yalnız şeker hastaları kudret narı kullanırken dikkat etmeleri gerekiyor. Çünkü kudret narı kan şekerini düşürüyor.

Ayrıca; bağırsak tembelliği için oldukça etkili bir bitkidir, hücreleri yeniler. Ancak, kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarının dikkatli olmaları gerekmektedir.

Peki kudret narı nereden bulunur? Toprakta yetiştirebileceğiniz bir mekana sahipseniz tohumlarını satın alarak taze olarak tüketebilirsiniz. Öyle bir imkanınız yoksa güvenebileceğiniz aktarlardan zeytinyağında bekletilmiş ya da ballı olarak alabileceğiniz 2 çeşidi bulunmaktadır. Aktarlarda bulamayanlar ise bazı internet sitelerinden sipariş ile elde edebilirler.

Kudret narı bitkisi özellikle gastrit ve ülser gibi mide sorunlarına karşı etkilidir. Kudret narının yaprakları ve meyvesi vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. Birçok sağlık problemlerinin kalıcı olarak tedavisini sağlayan kudret narı düzenli ve doğru tüketilmeye dikkat edilmelidir. Bilindiği üzere kudret narının faydaları oldukça fazladır.

İşte kudret narının yararları:

Kolit Ülser 12 parmak Gastrit, Asit fazlası gibi mide-barsak sistemine bağlı tüm hastalıkları kalıcı ve kesin tedavi eder. Barsak tembelliğini giderir.

Karaciğeri destekler.

Egzama ve sedef hastalığında faydalıdır.

Yara ve iltihapları giderir.

Hücre yeniler.

Rahim yaralarına fayda verir

Yanık ve yaralara lapası vurulur.

Ayrıca yüzyıllardır Ayurveda doktorları Kudret narını, tip-II diyabetini tedavi etmek için kullanmışlardır. Kudret narının diyabetlilerde kan şekerini normal düzeylere indirdiği Ayurveda doktorlarının bu bitkiye olan saygınlığını arttırmıştır.

Son zamanlarda kudret narının test tüpü çalışmaları olmuş, HIV (AIDS’e neden olan virüs) büyümesini durdurduğu gözlenmiştir.

Kudret narının hastalıklarla savaşan immün hücrelerinin üretimini teşvik eder görünmüştür.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda kudret narının, kanser tümörlerini kontrol etmede etkili olduğu gösterilmiştir.

Aynı zamanda yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içererek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Mide ülseri, bağırsak iltihabı, kabızlık ve gastrit için 40 gün süre ile tüketilmesi gerekiyor. İki şekilde tüketim şekli vardır. Eylül ayında taze olarak çıkan kudret narı, olgunları balla karıştırılarak tüketilebilmektedir. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta ezilip, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yenilmekte, üzerine hiçbir şey kullanılmamaktadır.

Uzmanlar en az 41 gün kullanılması tavsiye ediyor. Taze meyve bulunmayan mevsimde ise, halis zeytinyağı içinde 6 ay bekletilen kudret narı ise her sabah bir çorba kaşığı tabağa konularak, 1 çorba kaşığı süzme balla karıştırılarak aç karna yenilmelidir.

Bu şekilde de 41 gün devam edilerek kabızlık, mide hastalıkları, iştahsızlık tedavi edilmekte, haricen ise yanıklar, kesikler ve yaralar için kullanılmaktadır.

Kadınların vajina yaraları için de kullandığı zeytinyağında bekletilmiş kudret narı, açık yaralar için ise en çabuk iyileştirici olarak bilinmektedir. Ümit ederim ki hasta olmaz kudret narına ihtiyaç duymazsınız.