Kuruyemişlerin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri

Kuruyemişlerin Faydaları

Vitamin ve mineral ihtiyacı olan kişiler dışarıdan yada çeşitli ilaçlardan vitamin kaynağı elde etmeye çalışmanıza gerek yok. Bizzat ülkemizde yetişen ve yaygın bir şekilde kullanılan kuruyemişlerin hemen hemen hepsi adeta her derde deva olmaktadır. Kuruyemişler içeriğinde barındırdıkları kaliteli yağlar ve özellikle Omega 3 kaynağı ile beyin gelişiminde ve iyi kolesterolün yükselmesinde büyük faydalar sağlamaktadırlar. Hem yetişkinlerin hemde çocukların rahatlıkla tüketebileceği bu besin kaynaklarımız hastalıklar üzerinde adeta şifa kaynağı olmaktadır. 3 yaşından küçük çocuklarda alerjiye sebep olabileceğinden dolayı 3 yaşından önceki çocukların tüketimi daha az olması ve dikkatli tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Hem çocuklardaki hemde yetişkinlerdeki faydaları saymakla bitmeyen kuruyemişleri şimdi biraz daha yakından tanıyalım.

Ceviz

Ceviz kuruyemişler içerisinde en çok bitkisel protein kaynağı olan besindir. Protein kaynağının yanı sıra Omega 3 bakımından da oldukça zengin olan ceviz özellikle vücudu iltihaplanmalara karşı korumaktadır. Sadece iltihaplanmalara karşı korumakla kalmıyor aynı zamanda kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre ceviz kan kolesterolünü düşürür ve damar sağlığının korunması açısından önemli kaynak olmaktadır. Cevizi kısaca Beynin benzini , kalp için şifa deposu, melatonin kaynağı olarak da adlandırabiliriz.

Fındık

Dünya üzerinde tüm besin kaynaklarını içeriğinde bulunduran tek besin kaynağımız fındıktır. Oldukça değerli ve sağlıklı olan fındık çok iyi bir enerji kaynağı sağlamaktadır. Aynı zamanda yeterli miktarlarda tüketildiği taktirde kolesterol oranlarını normal seviyeye çekilmesini sağlar. Kemik ve iskelet yapılarımızı da güçlendirir.

Badem

Badem ise kabukları soyularak veya kavrularak tüketilebilen bir besin kaynağımızdır. Ayrıca birçok tatlı çeşitlerinde veya pastalarda tat vermek amacıyla kullanılmaktadır. Vücut sağlığımız için vazgeçilmez kuruyemişlerden bir tanesidir. Badem özellikle bağırsak sisteminin daha güçlü ve düzenli çalışmasında ve bebeklerin gelişiminde önemli bir etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini de desteklemektedir.

Şam Fıstığı

Şam fıstığı solunum sistemi rahatsızlıklarının yaşanmasını engellemektedir. Düzenli bir şekilde tüketildiği taktirde kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. İçeriğindeki yüksek miktarlı protein ise şam fıstığını diğer kuruyemişlerden ayıran en büyük özelliğidir.