Lazerle Miyop Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Kelime anlamı olarak göz kısmaktan gelen ve bir göz hastalığı olan miyop çevremizde sıklıkla gördüğümüz bir rahatsızlıktır. Gazete okurken, tabelalara bakarken pek çok insanın zorluk çektiğine şahit olmuşuzdur. Bu makelemizde miyop tedavisi hakkında kapsamlı bilgiler alacaksınız. Bu durum yaygın bir göz hastlığı olan miyoptan kaynaklanmaktadır. Uzaktaki objeleri net seçememe, yazıları okumama durumu eğer erken tedbir alınmazsa ileride hayatı büyük sıkıntıya sokabilmektedir. Hipermetrop nasıl yakını görememe hastalığı ise miyop da uzağı görememe hastalığıdır. Görmenin net olabilmesi için gözdeki bazı sistematik işlevlerin tam çalışıyor olması gerekir. Kişinin gözüne yansıyan ışınlar göz merceğine de kırılma gösterir. Bu şekilde görme merkezine düşer ve görme sağlanır. Miyop hastalığını taşıyan kişilerde ise bu ışınlar görme merkezine düşme sağlamaz. Görme merkezine düşmeden çok daha önce bir yere düşerler ve bu da ileriyi görememe, netlik sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu sebeple uzaktaki cisim ya da yazılar bulanık bir şekilde görülür.

Miyop genellikle ırsi bir rahatsızlık olarak düşünülmektedir. Ancak çevresel faktörler, yaşam koşulları, seçilen meslekler de miyobun oluşmasında önemli faktörlerdir. Yani miyop zaman içerisinde de oluşabilmektedir. Unutulmaması gereken şey miyop rahatsızlığının sürekli ilerleme halinde olduğudur. Karanlıkta kitap okumaya çalışmak, uzun süre televizyon izlemek, bilgisayar başında uzun zaman harcamak, saat ya da kuyumculukla uğraşıp gözleri fazla yormak miyop tedavisi gerektiren etkenlerdir.

Miyop Çaresi ve Lazer Tedavisi

Peki miyobun çaresi yok mudur? Elbette mümkündür. Miyobun tedavisinde yaygın olarak gözlük kullanılmaktadır. Bununla beraber kontakt lens ve günümüzde oldukça popüler hale gelmiş olan lazer uygulaması da miyobu ortadan kaldırmaya yönelik alternatif tedavi yöntemlerindendir. Miyobu henüz ilerlemeden fark edip önlem almak gerekmektedir. Bebeklerde henüz daha çok küçükken muayene edilmesi ve ona göre önlem alınması tavsiye edilir. 9-12 yaş aralığında miyobun ortaya çıkması sıklıkla görülen bir durumdur. Bu nedenle çocukların bu dönemlerde sıklıkla göz muayenesinden geçirilmesi gerekmektedir. Lazerle miyop tedavisi uzman doktor duruma göre uygun bir gözlük önerecektir.

Fakat yaş ilerlemişse bile bu durum gözardı edilmemelidir. Hayatı oldukça zorlaştıran miyobun tedavisi kişiyi zorlamayacak şekilde yapıldığından ve hayatını kolaylaştırdığından mutlaka yapılması gerekmektedir. Yaş ilerledikçe miyobun daha da arttığı ve daha sıkıntılı durumları ortaya çıkardığı unutulmamalıdır.

Miyop nedir ve nasıl tedavi edilir sorularına en doğru cevap için http://www.hemensaglik.com/makale/miyop-tedavisi ve http://www.hemensaglik.com/makale/lazerle-miyop-tedavisi adreslerini ziyaret edebilirsiniz.