Menopoz Hastalığı Nedir

Menopoz Hastalığı Nedir?

Menopoz hastalığı kadınlara özgü bir hastalıktır. Genel olarak 40 yaşından sonraki kadınlarda görülen bu hastalık ilk olarak adet kanamalarında düzensizliklere ve daha sonra bu kanamaların tamamen bitmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Yani menopoz hastalığı bulunan kadınlık özelliklerini tamamen kaybederler. Kadınlık özellikleri olan doğurganlık ve adet kanamaları özelliklerini kaybederler. Menopoz kelime anlamı olarak ise adet kanamalarının doğal yol ile tamamen sona ermesi demektir.

Bir sene boyunca adet kanamaları görülmemesi sonucu menopoz hastalığına yakalandığının kesin teşhisi olmaktadır. Kadınlarda hayatın doğal bir evresi olarak kabul edilen bu hastalık 40 yaşından küçük bayanlarda meydana gelirse erken menopoz adı verilmektedir. Menopoza girme yaşı dünya geneli baz alındığında 51’dir.

Menopoz Hastalığının Oluşma Nedenleri

Menopoz hastalığının oluşmasının en büyük nedenlerinden biri bayanlarda kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen ve progesteron hormonlarının etkilerini kaybetmeye başlamasıdır. Özellikle 40 yaşından sonra kadınlık hormon salgılamaları yavaşlaması ve tamamen kaybolması ile sigara kullanımı da bu hastalığın oluşmasına neden olan faktörlerdir.

Bu hastalık oluştuktan sonra kadınların diğer hastalıklara yakalanma riskleri de artmaktadır. Psikolojik olarak da yıkıma uğrayan kadınların bu hastalıktan sonra özellikle kemik erimesi, Alzheimer hastalığı ve çeşitli kanser hastalıklarına yakalanma riskleri oluşmaktadır. Bu sebeple kadınlar için ayakta kalabilmeleri ve psikolojilerinin olumlu olabilmesi adına çeşitli dernekler ve üniteler kurulmaktadır.