Meyve Diyetlerinde Karpuz-Peynire Dikkat!

Meyve Diyetlerinde Karpuz-Peynire Dikkat!

Karpuz ve peynir..Yaz aylarında sofralarımızda yer alan vazgeçilmez ikilidir. Özellikle bu sıcak günlerde hafif yemekler daha çok tercih edilir. Hem pratik hemde ulaşılabilirlik açısında karpuz peynir bilinen en hafif öğün olarak görülür. Ancak her ne kadar hafif olarak görünse de bu ikili çok tüketildiği takdirde kilo aldırıcı bir etken olabiliyor. Çok fazla karpuz peynir tüketimi insan vücudu üzerinde fazla kilolara sebep olabiliyor.
Aslında çoğu diyetisyenin bu aylarda ‘tüketilmesi gereken öğünler‘ arasına giren karpuz peynir, çok yenildiğinde ne yazık ki kilo vermemizi sağlamıyor. Tercih edilen peynirin çok yağlı ve tuzlu olması, karpuz miktarının da fazla kaçırılmasının masum görünen bu öğünün tam bir diyet faciasına dönüşmesi mümkündür. Yaz mevsimin gelmesiyle kilo vermek daha zevkli ve kolay bir hal alır. Çünkü yüzme, yürüyüş imkanlarının arttığı, sebze ve meyve çeşitlerinin bol olması daha doğru ve sağlıklı beslenmemizi sağlamaktadır. Ancak meyve diyetleri günlük tüketilmesi gereken aminoasitler ve yağ asitlerinden yoksundur. Bu tür diyetlerin uygulamasından sonra normal aldığımız öğünler kısa zaman vücutta yağa dönüşebiliyor. Ve bu günlerde en çok tercih edilen öğün olarak karpuz ve peynir görülüyor. Kilo kaybının çoğunun kas ve su dan olduğu için diyet bittikten sonra verilen kiloların geri alınması daha kısa sürüyor. Meyve diyetlerinin sık yapılmasıyla insanın metabolizma hızı bozulabiliyor. Çünkü aynı besinin alınması bir süre sonra vücudun dengesini bozabiliyor. Kilo vermemize yardımcı olsa bile, vücuda alınmayan gerekli olan maddelere ihtiyacımız daha fazla artıyor.
Özellikle karpuz-peynir ikilisini çok miktarda tükettiğimiz takdirde bizlere kilo verdirmek yerine, kilo aldırmaktadır. Vücuttaki yağ ve protein ihtiyacı arttığından bir süre sonra bu ikili yağa dönüşebiliyor. Uzmanlar karpuz peynir ikilisini diyetlerde ana öğün kullanmak yerine yan öğün olarak tercih edilmesini gerektiğini söylüyor. Her ne kadar sağlık açısından faydalı ve hafif olduğunu düşündüğümüz meyve ve sebzelerde belli bir kaloriye sahiptir. Vücut ihtiyaç anından meyvelerden aldığı kaloriyi kullanarak vücutta fazla kilolara sebep olabiliyor. Akşam yemeğinden sonra tükettiğimiz meyvelerde de daha dikkatli olmamız gerekir. Ayrıca karpuz ve peynir dışında meyve şekerini fazla tüketen diabet hastalarının da dikkatli olması gerekiyor. Her şeyden çok fazla tüketmek yerine ara öğünler halinde azar azar tüketmek, insan sağlığı için daha faydalı olacaktır.