Mide Kanserine Karşı Tuz ve Turşu Uyarısı

Mide Kanserine Karşı Tuz ve Turşu Uyarısı

Turşu ve salça.. ev hanımların vazgeçilmezleridir. Hele ki mevsiminde yapıldığı zaman, ev yapımı turşu ve salçanın sofralarda mutlaka yeri vardır. Turşu Türk mutfağında belirli yemeklerin yanında tüketilmesi hoş olan bir garnitürdür. Ancak evlerde yapılan malzemesi dengesiz olan turşular ve salça, mide kanseri riski oluşturabiliyor. Turşu ve salçada yer alan yoğun tuz oranı mideye zarar verebiliyor. Uzman özellik tuz tüketiminde bireyleri uyarıyor.

Mide kanserinde beslenme oldukça önemlidir. Özellikle uzak doğu ülkelerinde mide kanserine yakalanma oranı dünya genelinde oldukça yüksektir. Tuzlu balık ve tuzlu gıdaların tüketilmesi bir çok hastalığa neden olmasının yanı sıra mide kanseri oluşumunda da büyük rol oynuyor. Türkiye”de ise son zamanlarda mide kanseri riski bulunan vakaların sayısı casino online hızla artmaktadır. Bu hastalığa yakalanma oranını azaltmak için hayatımızda tuza çok az yer vermek zorundayız. Tuzlu gıdalar yerine sebze,zeytinyağlı ve Akdeniz mutfağında yer alan hafif yemekleri tercih etmeliyiz. Meyve ve sebze tüketiminin daha fazla tüketildiği bölgelerde mide kanseri görülme durumu daha azdır.

Turşuda tuz oranının fazla olması mide kanseri oluşması için en büyük nedenlerinden biridir. Tuz, mide için oldukça zararlıdır. Tuz, mideye zarar vermesinin yanı sıra yüksek tansiyona ve damar hastalıklarına da sebep olabiliyor. Mümkün olduğunca az turşu tüketmemiz sağlığımız için daha faydalı olacaktır.

 Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri sinsice gelişme gösteren bir hastalıktır. Hasta üzerinde belirti verdiğinde her şey için çok geç olabilmektedir. Mide kanaması, erken doyma, yutma güçlüğü, kusma, hazımsızlık ve kilo kaybı yaşayanlar mide kanseri görülme oranı yüksektir. Özellikle bu belirtilerin bir kaçını taşıyan bireylerin uzman bir doktora başvurmaları gerekir.