Milli İçkimiz Olan Ayranın Bilinmeyen Yönleri

Milli İçkimiz Ayran

Özellikle son günlerde “milli içkimiz” tanımlamasıyla popülerliği artan ayranın, insan vücuduna olan faydaları da saymakla bitmiyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcaklardan sıvı kaybına uğramamız, kişiyi halsiz ve dirençsiz kılabiliyor. Ayran ise bu sıcak günlerde içildikten sonra hiçbir yan etkisi olmayan bir kaç içecekten biridir.

İklim ve Toplum İçin Uluslararası Araştırma Enstitüsü uzmanlarının tahminlerine göre, 2013 yazında hava sıcaklıkları yüzde 75 mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Bu sıcak yaz günlerinde insan vücudundaki sıvı dengesinin koruması sağlığımız açısından oldukça önemli. Son yılların en sıcak yazını yaşamaya hazırlandığımız şu günlerde vücudun ter yoluyla kaybettiği su ve mineralin yerine konması açısından büyük önem taşıyan ayranın, sağlık açısından son derece faydalı bir içecek olduğu kabul ediliyor.

Ayran, özellikle içeriğinde bulunun yoğurt bakterileri sayesinde, sindirim sisteminde etkili olan çok önemli bir içecektir. Ter yoluyla vücuttan kaybedilen sıvının,  sodyum ve klorür iyonları açısından zengin olan ayran ile karşılanması mümkündür. Ayran ayrıca, vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli potasyumu sağlar, kasların kasılmasına yardımcı olur. Türk mutfağının en eski ve en yaygın içeceği olan ayran, içinde barındırdığı kalsiyum, potasyum ve protein dışında A, A, B12, D, B2 ve B6 vitaminleri ile 7’den 70’e herkes için faydalı.

Yaz mevsimiyle birlikte sıcaklığın artması, durgun hava ve aşırı nemin, insan vücudunda “Termal stres” adı verilen özel bir durum yarattığını belirten Yörsan Gıda Mühendisi Nilüfer Hakarayan; “Termal stres”in, sıcak ortamlarda kalan insanların vücutlarında biriken ve dışarı atılamayan ısıdan rahatsız olmaları sonucunda ortaya çıktığını vurguladı.”

Ayranın Kilo Kontrolüne Faydaları

Sağlıklı bir sindirim sistemi kilo kontrolünün temel taşlarından biridir. Sindirim sistemi sağlığı ile birlikte yeterli kalsiyum tüketiminin zayıflamaya destek olduğu çalışmalarla desteklenmiştir. Bununla birlikte proteinler metabolizmanın daha hızlanmasını sağlar. Süt, kefir, ayran gibi içecekler protein içerikli içeceklerdir ve hem tokluk hissi verir hem de metabolizmayı hızlandırır. Tokluk hissi verdiğini söylerken su içeriği nedeniyle tüketilen ayranın mide de hacim kaplayıp gereksiz kalori alımını önlemektedir. Özellikle kilo vermek için bir çok yönteme başvuran bireylerin, ayranın zayıflatan bir içecek olduğunu unutmamalıdır. Ayranın elektrolit yönünden de oldukça zengin bir içecek. Böylece, bağırsak florasının kararlılığını artırıyor ve düzenliyor. Sindirim sistemindeki olumsuzlukların giderilmesinde de tedavi edici etkisi o vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli olan potasyumu sağlamaktadır.