Mutlu Kalabilmenin Temel Yolları

Mutlu Olmanın 8 Altın Kuralı

Mutluluk, genel anlamda bakıldığından herkesin ihtiyacı olan bir duygudur. Kimileri mutluluğu sevgide arar kimileri de yemekte veya seyahat etmekte.. Mutluluğu kimi zaman çok kolay ederiz, bazende uzaklarda ararız ne zaman ulaşacağımızı bilmeden..Farklı milletlerden bilim adamlarından mutluluk ile ilgili yaptığı araştırmalarda mutlu olmak için 8 basit öneride bulundular. Özellikle stresli ve iş temposu ağır olan insanlar için uymaları gereken mutluluğun reçetesini sundular.

Huzurlu Bir Yaşam İçin Öneriler:

  • Gece 6 saatten fazla uyuyun: Uzmanlar, düzenli ve tam alınmış bir uykunun insanda daha fazla enerji ve mutluluk aşıladığı gözlemlenmiştir. Özellikle 6 saatten fazla uyuyan yetişkinler güne daha iyi başladıkları görülmüştür. Çocuklara ve gençlere ise 8 saat uyumaları öneriliyor.
  • Mavi rengine hayatınızda yer verin: Mavi renginin kişiye daha fazla güven verdiği görülmüştür. Mavi, ayrıca stresi azalttığı ve bu durumda insan mutluluğundan önemli bir psikolojik unsur olduğu belirtilmiştir.
  • Hedeflerinizi Belirleyin: Uzun yada kısa vadeli olsa da her insanın şu hayatta bir hedefi olmalı. Hedefler hayata farklı anlam kattığını ve hedeflerimiz yönünde ilerlediğimizde çevreyle olan ilişkilerimiz daha iyi olmasını katkıda bulunuyor. Hedefler mutluluk için önemli bir unsurdur.
  • Yeniliklere açık olun: Yeni deneyimler insan hayatına daha fazla mutluluk kattığı anlaşılmıştır. İnsanın yeni şeyler öğrenmekle birlikte beyin ve merak duygusunu harekete geçiriyor.
  • Başkalarına yardım edin: Çevresindeki insanlara hediye alanlar, parasal yardımlarda bulunan ve ya hayır işinde bulunanlar kişileri daha huzurlu ve mutlu yapmaktadır. Başkasının mutlu olduğunu görünce, bu durumu empati kurarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlayabiliyoruz.
  • Sabırlı olmakta fayda var: Mutluluğun kimi zaman beklemekle geçebiliyor. Mutluluğu uzakta arayanlar, belli bir zaman diliminde kavuşacak olanların daha sabırlı olmaları gerekebiliyor. Mutluluk kimi zaman sabır gerektirebiliyor.
  • İyi arkadaşlar edinin: Sosyal ilişkiler mutluluk için anahtar bir etkendir. Bilim adamları özellikle sağlam arkadaş ilişkileri kuranların daha mutlu olduğunu vurgulamaktadır. Çok fazla dost ve arkadaş yerine, yanlarında mutlu olduğunuz arkadaşlara sahip olmanı daha önemlidir.
  • ve son madde Sevin: Araştırmacılar mutluluğun altın kuralının sevgi ve olduğunu söylüyor. Birini sevmek biriyle hayatınızı birleştirmek, stresli ve zor hayatınızı daha güzel bir hale getirebiliyor.