Niçin Dengeli Beslenmeliyiz ?

Sağlıklı kalmak için dengeli beslenmeliyiz.
Meyveler, sebzeler, tahıllar, baklalar (bezelye ve fasulye), yumrular (örn. Patatesler) ve fıstıkların hepsi bitkilerdir.
Bir bebek için annesinin sütü son derece doğal bir besindir. Süt ve süt ürünlerinin yanında iyi bir kalsiyum kaynağı olan (ve magnezyum – kalsiyum kullanımı için gerekli olan) yeşil sebzeler, bakliyat ve fıstıklara da besin portföyümüzde yer vermeliyiz.

Yeterli egzersiz yapmak da önemlidir.

Diyetimizde bitkilerle ihtiyacımız olan pek çok gıdayı alabiliriz. Ancak dengeli beslenmeye de ihtiyacımız var. Çevre koşullarını da göz ardı etmemek gerekir. Mesela D vitamini için güneş ışığı almaya ihtiyacımız vardır.
İlk başta hayvansal ürünler içerisinde – özellikle karaciğerde – bulunan B12 vitamini karaciğer başta olmak üzere ancak hayvansal gıdalarda bulunuyor. Bu arada lahana turşusu gibi belirli laktik fermente gıdalardan da elde edilebilir.

Son hatırlatmamız şu olacak
Bağırsaklarımız tam da bitkileri sindirmek için yaratılmış uzunlukta. Lütfen gereksiz yere antibiyotik kullanarak bağırsaklarınızın sağlığını bozmayın. Aksi halde gıdalardan beklediğiniz faydayı elde edemeyebilirsiniz.