Ortodontik Tedavi Konuşmayı Etkiler mi?

Ortodontik tedavde en çok sorulan sorulardan birisi olan Diş telleri olarak konuşmayı etkiler mi sorusuna cevap verecek olursak Diş telleri direkt olarak konuşmayı etkilemez. Sadece teller takıldıktan sonraki bir haftalık adaptasyon sürecinde konuşmada hafif değişiklik  görülebilir. Buda zamanla ortadan kalkmaktadır.

YETİŞKİNLERDE ORTODONTİK TEDAVİ MÜMKÜN MÜ?

Dişlerin yer değiştirilmesi her yaşta mümkündür. En çok sorulan sorulardan birisi olan Yetişkin hastalar için ortodontik tedavi evet mümkündür. Polikliniğimizin ortodonti tedavisi için estetik braket,estetik tel  kullanımı ve görünmeyen tel tedavisi seçenekleri de bulunmaktadır. Yetişkin hastalar için hastanemiz de tedavi yapılmaktadır. Ortodontik tedavinin yaş olarak üst sınırı yoktur. İhtiyacı olan herkese uygulanabilir. Yetişkinler için diş renginde braketler olduğunu gibi aynı zamanda braketlerin dil tarafından yapıştırılarak tedavi olduğunuzu gizlemek de mümkündür.

ORTODONTİK  TEDAVİSİNDE AĞIZ  BAKIMI NASIL YAPILMALIDIR?

Ortodontik tedavi esnasında ağız sağlığının korunması için dişlerinize uygun fırça ve ara yüz fırçalarını kullanmanız gerekmektedir. Tedaviden sonra diş hekiminiz tarafından size gösterilen fırçalama tekniğini uygulamanız gerekmektedir. Ağız duşu kullanımı da ağız sağlığının korunmasında Sizlere yardımcı olacaktır.

Tedavi sırasında nelere dikkat etmek gerekir

Dişlerinizin üzerine yapıştırılan tellerin( braket) kırılmadan dişlerin yüzeyinde durması tedavinin başarısı açısından önemlidir. Yenilen gıdalara özen gösterilmelidir. Tedaviniz süresince aşağıdaki gıdalardan uzak durmalı veya küçük parçalara bölerek yemelisiniz. Sert gıdalar, kuru yemiş, sert şekerler, elma, erik, ayva gibi meyveler, cips, sakız, lokum gibi dişlere ve braketlerinize yapışabilecek, temizlenmesi zor olan gıdalar, kola gibi asitli içecekler…

Dişler düzeldikten sonra tekrar bozulabilir mi ?

Dişleriniz düzeldikten sonra telleriniz diş yüzeylerinden çıkartılacaktır. Bu işlemin ardından size mevcut durumu koruması amacı ile pekiştirme aygıtları uygulanacaktır. Eğer bu aygıtlar size önerilen sürelerde kullanılmazsa ve uzun süre kontrole gelinmezse dişlerinizin tekrar bozulma ihtimali bulunmaktadır.

Ortalama tedavi fiyatları

Ortodonti tedavilerde fiyatlar problemin çeşidine, zorluğuna, tedavi süresine ve kullanılan malzemeye göre değişmektedir. Maliyet ve ödeme seçenekleriyle ilgili detaylı bilgiler ilk muayenenizin sonunda verilmektedir. Dişlerin arkasından uygulanan tedaviler daha maliyetli olmaktadır.

Ortodontik Tedavi Neden Gereklidir?

Isırma, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarının düzeltilmesi için.  Ortodontik tedavisiyle dişler düzgün sıralanarak her bölge fırçalanabilir hale gelir, böylece dişeti hastalıkları ve çürük oluşumu önlenir. İyi bir yüz estetiği ve güzel bir gülümseme sağlanır.

ORTODONTİK  TEDAVİDE AĞRI OLUR MU?

  • Sabit tel takımı esnasından (braketleme) ağrı oluşmaz.
  • Ark teli aktivasyonu sonrasında ilk 8 saat sonrası hafif ağrı oluşur.
  • Ekspansiyonda (damak genişletilmesi)  ağrı oluşmaz ,eğer oluşursa apareyin hemen çıkartılması gerekir..
  • Ağız dışı aygıtların kullanımında ağrı oluşmaz.
  • Yetişkin hastalarda ağrı oluşumu genç hastalara göre biraz daha fazladır.

Kaynak : meltemdis.com/ortodonti

 

diş teli konuşmayı etkiler mi