Parkinson Nedir

Parkinson Hastalığı Nedir

Parkinson hastalığı beyin ile alakalı bir hastalıktır. Beyinde dopamin adı verilen maddenin eksikliği sonucu ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Parkinson hastalığı kişilerde yaşın ilerlemesi sonucu meydana gelmektedir. Çünkü yaşın ilerlemesi ile birlikte beyinde dopamin üretimi yapan hücreler büyük ölçülerde azalmaktadır. Parkinson tedavisi‘nde erken teşhis önem taşımaktadır. Bu sayede belirtilen etkiler en aza düşürülerek hastalığında önüne geçilmiş olunacaktır.

Dopamin eksikliği nedeni ile çeşitli hasarlara ve bozulmalara maruz kalan beyin yapıları belirti olarak insan vücudunda hareket bozukluklarına ve istem dışı hareketliliklere sebebiyet vermektedirler. Daha çok elde ve ayaklarda titremeye, hareketlerde kısıtlamalara ve yavaşlamalara, kaslarda sertliklere ve yürüme bozukluklarına neden olmaktadır.

Parkinson Hastalığı Kimlerde Görülür

Parkinson hastalığı genel olarak 50 yaşından sonra oluşmaya başlar. 60 yaş ve üzeri kişilerde on kat daha fazla meydana gelebilmektedir. Bu 70’li yaşlarda daha sık görülmektedir. Buna bağlı olarak 100 yaşına kadar yaşayan insanlarda parkinson hastalığının oluşması ve bulguları yüzde 99 oranında meydana gelmektedir. Bu hastalığın meydana gelmesi yaşa endeksli olarak geliştiğinden bulgular ne kadar genç yaşta ortaya çıkarsa, dopamin üretimi bozukluğu da o kadar erken giderilebilmektedir. f