Propolis

Propolis Nedir?

Propolis, yapışkan bir maddedir. Arılar kovanlarını dış tehditlerden ve mikroorganizmalardan korumak için kovanlarının üzerlerini propolis ile kaplarlar. Arılar arasında propolis biriktirme farkı da vardır. Bazı arıların diğerlerinden daha fazla biriktirmesiyle birlikte diğer tropik arıların ise hiç üretmediği bilinir. M.Ö. 350 ye kadar kullanılmıştır ve o tarihe kadar çok büyük fayda göstermiştir.Antik Yunan, Aristo dönemine kadar tıbbi kullanım süresi vardır. Mısırlılar propolisi mumyalama yönteminde kullanmıştır. Yunanlar ise hastalıkları iyi etmede ve iyileştirmede kullanmıştır. Bal çok eski yıllardan beri en şifa verici besinlerden birisidir. Hücre yenileyici, antioksidan, antitümör ve mikrop öldürücü özelliği uzmanlar tarafından bilimsel olarak açıklanmıştır.

Propolis içerisinde günümüzde kadar yapılan araştırmalara göre 300’den fazla madde vardır. Propolisin en saf dediğimiz halini bulmak gerçekten çok zordur, en fazla bilinen temin edilme şekli işe arı kovanından alınmasıdır. Propolis doğadaki en güçlü koruyucu, kapatıcı, temizleyici maddedir. Öyle ki diş eti rahatsızlıkları, göz ilhitapları, vücut da oluşan ödemler, cilt lekeleri ve akne problemleri, kanser hücresi ve ameliyat sonrası vücutta biriken kalıntıların temizlenmesi, kanın temizlenmesi gibi bir çok konuda tek başına kullanımda dahi çok önemli bir etken olmuştur. Antibiyotik kullanımı yerine propolis ile tedavi gören hastaların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yaraların iyileştirilmesinde ve bakterilerin vücuttan atılmasında, sterilize işlemlerinde propolisi görebilirsiniz. Daha dinç olmak, daha az hasta olmak, kendimizi önceden koruma altına almak istiyorsak mutlaka ve mutlaka propolisten faydalanmalıyız.

Propolis Kullanımı

Propolisi hayatımızın bir çok alanında kullanabiliriz. Mesela, diş macununda bulundurup çürüklerden, apseden kurtulabilir ve şampuanınızla karıştırıp saçtaki kepek oluşumunu önleyebilirsiniz. Bal ile birlikte günlük alındığında vücudumuzdaki enerji ihtiyacını karşılıyor ve bakteri, mikropların temizlenmesine yardımcı oluyor.Yapılan araştırmalarda düzenli ve sürekli olarak alındığında solunum, sindirim ve dolaşım sistemindeki hastalık etmenlerini (patojenleri) ortadan kaldırdığı, internal toksinleri vücuttan attığı saptanmıştır. Özellikle Japonya’da yapılan klinik çalışmalarda 3 ay ile 1 yıl sürekli bir şekilde alınan propolisin, çeşitli internal kanser hücrelerinin devitalize ettiği kanıtlanmıştır.

Propolis bulunan ürünler arasında Kibarlı Destek Ürünlerinden K1 isimli üründen faydalanabilirsiniz.