Reflü Nedir? Reflü Belirtileri Ve Tedavisi

Reflü nedir?

Pek çok kişide yemek yedikten sonra migdede ekşime, hazımsızlık ve yemek borusunda yanma şikayetleri sıkça rastlanır.Bu istenmeyen belirtiler yemek borusuna ve ağıza kadar ulaşan migde asidi hatta yemek kalıntıları belirgindir.Bazı insanlarda geçici olur.Ama bazı kişilerde oldukça ağrılı ve rahatsız edici bir hastalık halini alır.Bu hastalık “Gastroözofageal reflü” olarak da bilinir.Sıkça görülen bir hastalıktır. Reflü toplumun %15-%20’sinde görülür. Bu hastalık kadınların yanı sıra erkeklerde daha yaygın görülür. Çocuklarda ve yaşlılarda çok ciddi durumlara yol açabilir.

Reflünün Belirtileri Nelerdir?

Reflünün en çok görülen belirtisi gögüste yanma olarak bilenen “heartburn” dır. Bazen kalp ağrısından ayırt edilmez.Çoğu insan bu yüzden doktora başvurur.

Göğüs ağrısı nedeniyle Koroner anjio yapılıp negatif bulunan % 50 hastada reflü özofajit saptanmıştır.Özofajitte ağrı sıklıkla akut başlangıçlı ve saatlerce sürer, uykudan uyandırır, antiasit ve yiyeceklerle hafifler, gıda ve öğünlerle ilişkilidir, sırt üstü yatma ve öne eğilmede hissedilir, % 50 olguda pyrozis, regürjitasyon ve disfaji gibi semptomlara eşlik eder, eforla ilişkisizdir, sıklıkla sternum altında yada sırt bölgesinde hissedilir ve yayılım göstermez.

Reflü tedavisi  ne kadar sürer ?

GÖRH (Gastro-özofajigal reflü) kişiden kişiye derecesi değişmekle birlikte genelde yaşam boyu devam edebilen kronik bir hastalıktır. Bu nedenle reflü hastası bunu bilmeli, bu hastalığı arttıran durumlardan kaçınmalı, mümkün ise basit tedbirler ile şikayetleri kontrol etmeyi öğrenmelidir.

Reflü bitkisel destek ile son bulur mu ?

Bu hastalığına iyi gelen bir çok bitki var. Meyan kökü, kara hindiba, zencefil, zerdeçal gibi bitkiler çok iyi gelir.Bu bitkileri içerisinde bulunduran ürünler bu hastalığın rahatsız edici etkilerini ortadan kaldırmak için çok faydalı olur.