Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi saçların cılızlaşması veya saç köklerinin ölmesine benzer birçok nedenden dolayı oluşabilir.Uzmanlara göre gün içerisinde 100 tel saç dökülmesi normaldir.Fakat bir günde dökülensaç teli sayısı 100 ü geçtikten sonra mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.Saç kaybı bir çok isnsanda piskolojik bozukluklar gösterebilir.Kadın erkek fark etmeksizin ortaya çıkan saç kayıpları tıp dilinde “androgenetik alopesi” olarak adlandırılmaktadır. Erkeklerde görülen saç dökülmelerine “erkek kökenli kellik”  denir.

En fazla rastlanılan saç dökülmesi nedenleri; 

Saç dökülmesi birçok değişik nedenden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler; 

1-Kansızlık 
2-Menopoz sonrası yaşanan sıkıntılar 
3-Gebelik 
4-Troid hormonları 
5-Yoğun stres 
6-Vitamin eksikliği 
7-Diyet 
8-Yanlış beslenme 
9-Farklı saç hastalıkları 
10-Psikolojik etkenler olarak sıralanabilir. 

Saç dökülmesi 3 tipte gerçekleşir: 

1- Tepe bölgesinde aşırı dökülmeler 
2- Bütün kafa bölgesinde yaşanan dökülmeler 
3- Saçın ön çizgisinin birkaç santim gerisinde meydana gelen dökülmeler 

Saç dökülmesini önlemek için neler yapılabilir? 

Saç dökülmesi yeni yeni başlıyor ise mutlaka bir uzamana görünmek gerekir. Doktor isteğe bağlı olarak bazı tahliller yapılmasını isteyebilir. Aynı zamanda saç analizi için geliştirilmiş bazı aletler ile saç ve saç derisi muayene edilir. Bütün kontrollerin ardından nedene yönelik olarak uygulanacak tedavi belirlenir. 

Saç dökülmesi eğer çok ilerlemiş ise en ideal tedavi yöntemi saç ekimidir. Saç ekimi hijyenik, hastane ortamında ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Saç ekimi ameliyatları lokal anestezi yardımı ile her mevsim yapılabilmektedir