SAÇ DÖKÜLMESİ SEBEP VE ÇARELERİ NELERDİR ?

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDİR ?

Saç dökülmesi , farklı sebepler ile ortaya çıkmakla beraber , çok sağlıklı saçlara sahip kişiler bile günlük ortalama 40 ile 90 tel saç dökebilmektedir.Daha çok erkeklerde görünen bu durum kadınlarıda etkilemektedir.Önce incelen sonrada dökülen saçlar tekrar geri çıkması pek mümkün olmayabiliyor.
Tüm insanları psikolojik olarak etkileyen bu durum tükettiğimiz gıdalar,kullandığımız şampuanlar,bakımsızlık gibi unsurlar ile hayatımızı etkilemektedir.
Deri altındaki pigmentlerin olumsuz hava koşulları ve kullandığımız kimyasal ürünler,buna bağlı seyrelme ve incelmeyle beraber dökülmeler kaçınılmaz olmaktadır.

SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR ?

Her geçen gün değişen hava koşulları,beslenme şekillerimiz ve psikolojik faktörler saçlarımızın dökülmesine sebep olabilmektedir.
* Stres saç dökülmesinin baş rol oyuncusudur.
* Aileden gelen genetik faktörler.
* Gdo’lu gıdalar bağışıklık sistemi bozuklukları.
* Kadın ve erkek değişen cinsellik hormonlları.
* Bir çok vitamin ve mineral eksiklikleri.
* Saç kepeklenmeleri.
* Mevsim değişimleri.
* Kullanılan ağır antibiyotik ve kortizonlar.
* Saç derisi hücrelerinin zayıflaması.
* Mantar hastalıkları.
* Kanserli hastalara uygulanan kemoterapi.
* Kaynak sularının özelliğini kaybetmesi.
Bunlara benzer bir çok faktör saçlarımızın zayıflayıp malesef dökülmesine sebep olmaktadır.Kadınlarda da , doğum ve tiroid hormonlarından kaynaklı dökülmeler sıkça yaşanmaktadır.Fakat gelişen teknoloji ile bunlarda artık son bulmaktadır.

SAÇ DÖKÜLMESİ ÇARELERİ NELERDİR ?

Saç dökülmesinin en önemli çaresi stres kontrolü yapmak,bununla beraber yaşamsal aktiviteyi arttıracak vitamin ve mineral desteği almak,saç kepeklenmelerinin önüne geçmek ve en önemlisi vücuda çinko alımı ile saç dökülmelerini yavaşlatıp zamanla bu durumu önleyebiliriz.
Yine zayıf hücreleri canlandıracak gıdalar ve mevsim geçişlerinde zayıflayan deri altı pigmentleri canlandırmaya yönelik uygulamalarda saç dökülmesini önlemede bizlere çok yardımcı olacaktır.