Saç Ekimi Nedir

Saç Ekimi Yöntemleri

Günümüzde dış görünüşün daha da önemli hale gelmesi özellikle kel erkeklerin saç ekimine yönelmesini sağlamaktadır. Bu konuda kellik dediğimiz durum ise kişilerin saçlarında meydana gelen azalmalardır. Saç ekimindeki amaç ise bu azalmaların yerine yeni saçların ilave edilmesi ve kelliğin ortadan kaldırılmasıdır. Saç ekimi genel olarak lokal anestezi  yöntemi uygulanmaktadır. Hastalar sadece anestezi yöntemi uygulanırken yapılan işlemleri hissetmektedir. Bu sırada uygulanacak bölgede uyuşma olduğundan herhangi bir acı hissi duyulmamaktadır. Uygulanan yöntemlerde ense bölgesinden alınan saçlar ön kısımlara ve seyrek yerlere bu yöntem ile yerleştirilmektedir.

Ense bölgesinde iki kulak arasında kalan saçlarda dökülme meydana gelmediğinden bu bölgelerden saç alınmaktadır. İşlem tamamlandıktan sonra kişilerde ağrı pek meydana gelmektedir. Ağrı oluşan kişilerde doktorlar bir takım yöntemler ve ilaçlar ile buna etkili bir çözüm sunmaktadırlar. Modern tıbbında gelişmesi ile birlikte saç ekimi konusunda birkaç yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden biri de Mikrogreft yöntemidir. Mikrogreft yöntemi ile diğer yöntemlere oranla daha başarılı ve doğal görünümler meydana gelmektedir. Ancak bu yöntemlerin hastaya uyumluluğu da önemlidir.

Saç Ekimi Etkileri

Saç ekimi kişilerin günlük yaptığı ihtiyaçlarını ve aktivitelerini engelleyecek bir operasyon değildir. Sadece saç ekimin’den sonra uygulanan bölgelere dokunulmayacak ve sert bir şekilde temasta ve bir cisimle baskı uygulanmaması gerekecektir. Bol bir şapka ile belirli bir süre kapatılarak saç ekimi yapılan bölge sadece bir kaç basit yöntem ile korunacaktır. Saç ekimi yapılan bölgedeki saçlar belli bir süre geçtikten sonra dökülür ve yeni hücreler sayesinde tekrar gür bir şekilde uzarlar. Bu işlemler yaklaşık olarak 2 buçuk 3 aylık bir süreye yayılmaktadır. Daha sonra doğal ve sık saçlara sahip olursunuz.

Saç dökülmelerine karşı ısırgan otu, zentinyağı, aloe vera, papatya yağı, biberiye, keten tohumu yağı, tarçın, havuç ve baklagiller gibi bitkisel besin kaynakları saç dökülmelerine karşı oldukça etkili olabilmektedirler.