Sağlıklı Dişlere Sahip Olmanın Yolları

Sağlıklı Dişlere Sahip Olmanın Yolları

Başta ülkemiz ve bütün dünya ülkelerinde de olduğu gibi diş ve diş eti hastalıkları önemli bir sağlık sorunları teşkil etmektedir. Diş ve diş etlerindeki rahatsızlıklar diş temizliğimize dikkat etmediğimiz zaman ağızlarda meydana gelen bakteriler, plaklar ve iltihaplanmalardan kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bu tip sorunlar oluştuğunda diş ve diş eti sağlığımız tehlikeye girmekte ve birçok olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.

Diş sağlığını ve ağrıların oluşmaması adına alınacak birçok basit önlemler bulunmaktadır. Bu basit önlemleri ve çeşitli önerileri uygulayarak diş ve diş etleriniz de oluşacak pıhtılaşmaların, bakterilerin ve olumsuz etkileyecek herhangi bir nedenlerin önüne geçerek sağlıklı bir diş ve diş etlerine sahip olabilirsiniz. İşte bazı tavsiye edilen öneriler;

Aşırı Soğuk ve Sıcak Besinlere Dikkat Edilmelidir

Diş sorunları başında dişlerin hassasiyet sorunları gelmektedir. Bir çok insanın ortak sıkıntısı haline gelen diş hassasiyetleri soğuk, sıcak, ekşi, tatlı ve şekerli besinler tüketildiği zaman ortaya çıkmaktadır. Bu tip durumlarda dişlerde oldukça rahatsız edici sızlamalar meydana gelmektedir. Bu diş sızlamaları ani ve derinden gerçekleşmektedir. Bu tür diş hassasiyetlerinize karşı önlem alabilmek adına özel diş macunları ve yumuşak kıllı diş fırçaları tercih ediniz. Bununla birlikte tükettiğiniz besinlere de dikkat ederek sıcak-soğuk, tatlı-ekşi gibi ani değiklikler yapmayınız.

Kötü Kokuların Önüne Geçin

Ağızda oluşan kötü kokular insanların birbirleri ile oluşan iletişimde zorlanmalarına kendilerinin huzursuz hissetmelerine ve birçok diş ve diş etki hastalıklarına yol açmaktadır. Ağız kokularının oluşmasında en etkin yöntemler arasında soğan, sarımsak, alkol ve sigara gelmektedir. Ayrıca baharat içerikli yiyeceklerde ağız kokusuna neden olmaktadır. Özellikle yaz aylarının da yaklaşması ile birlikte bu tip besinlerden uzak durarak ağız kokusunda oluşabilecek kötü kokuları önlemiş olacaksınız. Bunlara ek olarak da ağız bakımını düzenli olarak yapmak oluşabilecek kötü kokuları tamamen ortadan kaldırabilecektir.

Kalsiyum diş çürüğünü önler

Diş çürükleri ülkemizde en büyük sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Diğer Avrupa ülkelerinde kişi başına düşen çürük sayısı sadece 1 iken ülkemizde bu oran ortalama 6’dır. Diğer Avrupa ülkeleri ile orantısız bir rakam ortaya çıkınca diş hastalıkları da ülkemizde ilk sıralardaki yerini korumaktadır. Buna engel olmak için yapılması gereken tek şey diş hekimi kontrolü altında düzenli olarak ağız ve diş bakımını yapmaktan geçmektedir. Senede 2 kere diş hekimi kontrolüne gidip günde sabah ve akşam olmak üzere 3 dakikanızı ayırıp dişlerinizi fırçalarsanız hem sağlıklı ve güzel bir dişlere sahip olursunuz hemde dişlerinizde oluşabilecek çürüklerin önüne geçmiş olursunuz. Ayrıca yoğurt,peynir, süt gibi kalsiyum içeren besinlerde diş çürüklerini engellemektedir.

Ağız Kuruluklarına Önlem Alın

Ağızda meydana gelen kuruluk tükürüğün dişleri korumasını engelleyerek birçok problemlerin oluşmasına engel olabilmektedir. Ağız kuruluğu hastalığını dikkate almayıp çözüm bulmaya çalışmıyor iseniz ağız sağlığınız tehlikeye atıyorsunuz. Çünkü ağız içerisinde bulunan tükürükler dişler için bir koruma kalkanı biçimindedir. Sizde de ağız kurulu hastalığı sık sık meydana geliyor ise en kısa zamanda bir uzmana danışarak ağız kuruluğuna önlem alınız.

Sarı Dişlerden Kurtulmanın Yolları

Diş beyazlatma çok basit bir yöntemle diş hekimleri tarafından kısa sürede dişe zarar vermeden gerçekleştirilebiliyor. Diş hekimi korkusu olanlar için dahi garanti edebiliriz ki canları acımadan dişleri daha beyaz bir tona kavuşacak.

Bunun yanı sıra halk arasında yaygın olarak bilinen bir diş temizleyicisi: karbonat. Uzun vadede ideal diş beyazlatıcısı olmasa da kısa vadeli olarak tercih edilebilecek bir beyazlatıcı.