Sarımsak

Sarımsak Faydaları

Doğal bir antibiyotik etkisine sahip olan sarımsak özellikle temizleyici etki gösteren bir antioksidandır. Sarımsak içeriğindeki birçok bileşikler sayesinde astım, bakteri enfeksiyonları, bronşit, kanser, zayıf kan dolaşımı, soğuk algınlığı, kolit , öksürük, sindirim problemleri, ateş, gaz, grip, yüksek tansiyon, bağırsak enfeksiyonları, akciğer hastalıkları, paraziter ishal, siğiller, solucanlar, kan temizleyici, detoks karaciğer, mukus, prostat, boğaz ağrısı, diş ağrısı, tümörler, boğmaca ve mantar enfeksiyonları, mide kanserleri hastalıklarına karşı oldukça faydalı ve etkili sonuç göstermektedir.

Sarımsak özellikle dolaşım ve üriner sistemleri için doğal bir besin kaynağıdır. Sarımsak normal dolaşımı destekleyen mide dokularını besler, kan basıncını düzeltir ve vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olma yeteneğini korumaya yardımcı olur. Ayrıca kolesterol ve kan yağlarının azalmasına yardımcı olabilmektedir. Sarımsak B9 vitamini olan folik asit, K vitamini, demir, çinko ve selenyum açısından iyi kaynaklı bir besin değeridir.

Sarımsak Önemi

Sarımsak özellikle eski çağlarda Çin, Yunanlılar, Romalılar, Hindular ve Babilliler tarafından  bağırsak solucanları ve parazitleri atılması için kullanılmıştır. Bu sayede doğal bir antelmintik ilaç etkisi göstermektedir.

Sarımsak yaklaşık olarak 60 tür mantar çeşitlerini, 20 tür bakteri çeşitlerini ve en güçlü virüslerin bile öldürülmesinde etkilidir.  Bu parazitleri öldürüyor ve ikincil mantar enfeksiyonlarının kontrolünde, hafifçe eleme uyarıcı ise detoks ve parazit toksinlerin neden olduğu oksidasyona karşı korunması için antioksidan özelliklere sahip bir geçmişe sahiptir. Bu parazitleri öldürmede aktif bileşikler olan allicin ve ajoene sarımsak bünyesinde bol miktarlarda bulunmaktadır. Sarımsak bağırsaklarda meydana gelen ve besin zehirlenmelerine sebebiyet veren bakterileri öldürmekte 100 kat etkili antibiyotiklerden biri olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

bağırsak mantarına iyi gelen bitkiler, sarımsak yutmak, bagirsak mantarina ne iyi gelir, bağırsak mantarı için şifalı bitkiler, mantar hastaligi sifali bitkiler, bağırsak mantarı ahmet maranki, sarimsak yutmanin faydalari, sarımsak yutmak faydaları, sarımsak yutmak maranki, sarımsak faydaları