Sarımsakla Saç Bakımı

Sarımsak ile Saç Bakımı

Sarımsak bitkisini saça sürmek bilimsel olarak saça iyi geldiği tespit edilmiştir. Bir çok şampuan firması bile sarımsak özlü şampuanlar bulundurmaktadırlar ve saç dökülmelerine faydalı olduğu düşünülerek sarımsak dozajını fazla aşmadan önermektedirler. Sarımsak insan sağlığı için çok faydalı bir besindir. Vücudun her yerinde etkisi olan bu bitki saçlar içinde çok faydalıdır. Saçınıza sarımsağı öylece ezip sürerseniz saç derinizi çok yakar ve kokusu uzun süre saçlarınızdan çıkmaz. Bunun yerine sarımsak içeren şampuanlar kullanabilirsiniz.

Sarımsak saçlarınıza doğal parlaklık vermekle kalmaz kökleri güçlendirerek çevresel faktörler nedeniyle oluşan saç dökülmesini de yavaşlatır. Kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz pek çok saç bakım ürünü içerisinde yer alan sarımsağı evinizde saç maskesi olarak kullanabilirsiniz. Sarımsak’ları bir kase içinde kaşıkla ya da havanda ezebilirsiniz. Blender veya havan yoksa keskin bir bıçakla çok ince dilimleyin. Ezilmiş sarımsakları ve sarımsak suyunu başka bir kaseye aldıktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz.

Sarımsak İçeriği ve Etkileri Neye Bağlı

Sarımsak içeriğindeki çinko, kalsiyum ve karotein açısından oldukça zengin olduğundan saç dökülmelerini tamamen ortadan kaldırabilmektedir. Düzenli olarak kullanılması gerekmektedir ve doğal oldukları için hiçbir yan etki vermez. Ayrıca aminoasitler sayesinde saç köklerini besleyerek, saç tellerinin oluşmasında gerekli olan proteinleri de arttırmaktadır. Ayrıca saç daha güçlü ve kuvvetli kalabilmesi adına B vitamini, C vitamini ve karoten ihtiyacını da karşılamaktadır. Saç sağlığımızı korumakta başta sarımsak olmak üzere az da olsa etkisi olan besinlerde bulunmaktadır. Bunları ise;

Elma, yumurta, kuruyemiş çeşitleri, yoğurt, kivi, portakal, çilek, brokoli, mandalina, ıspanak, baklagiller, karnabahar ve üzüm olarak sıralayabiliriz.