Sedef Hastalığı Nedir

Sedef Hastalığı Nedir

Sedef hastalığı bir tür deri hastalığı çeşididir. Deri hastalıkları içerisinde tekrarlayıcı ve sık meydana gelen olumsuzlukların başında gelmektedir. Deri üzerinde meydana gelen sedef hastalığı genellikle kızarıklık şeklinde kendisini göstermektedir. Daha çok derini üst tabakasında kalınlaşarak sedef renginde meydana gelirler. Deri birkaç gün geçtikten sonra kendisini yenilediğinden dolayı deri üzerinde ölü hücreler oluştururlar.

Vücudun hemen hemen her yerinde kendisini gösterebilen sedef hastalığı daha çok dizlerde, saç derilerinde, dirseklerde, tırnaklarda ve bel bölgelerinde meydana gelirler. Etkisi ise kişiye göre ve hastalığın çeşidine göre farklılık göstermektedir. Kimilerinde hafif ağrılar meydana gelir, kimilerinde ise daha ağır ağrılar gelir. Bekletildiği ve tedavi edilmediği sürece bu ağrılar ve sızılar kendisini gün geçtikçe daha şiddetli bir şekilde göstermektedir. Bu nedenle en kısa zamanda tedavi edilmesi gerekmektedir.

Sedef Hastalığı Etkileme Oranları

Sedef hastalığı toplumların yaklaşık olarak yüzde 2 lik kısmında kendisini göstermektedir. Bu da sedef hastalığının kişileri ne kadar fazla etkilediğini göstermektedir. Çocukluk ve genç dönemindeki kişilerde görülme oranı daha da azalmaktadır. Genetik özelliği bulunana sedef hastalığı’nın aileden birinde bulunması diğer aile bireylerinde de meydana gelme oranını arttırmaktadır. Aynı zamanda mikroplardan kaynaklanan bir hastalık olduğundan kişiden kişiye buluşmazlar yani bulaşıcı bir hastalık değildir.

Bu konuda hastalığın nedeni kesin olarak bilinmemekte yalnız beyaz kan hücrelerindeki bir anormallik sonucu gelişebildiği düşünülmektedir. Sedef hastalığı tedavisi için doğal çözüm kaynağı olan bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Bu sayede hem sağlıklı hemde daha yeni cilde sahip olursunuz