Şeftali Faydaları

Şeftalinin İçeriği ve Faydaları

Şeftali meyvesi geçmiş yıllarda antik ipek yolu aracılığı ile dünyanın hemen hemen her yerinde yayıldı. Asıl ana vatanı olarak Çin’de yetişmektedir. Bilimsel olarak  Prunus persica ailesinden gelmektedir.

Şeftaliyi düzenli olarak tüketilmesi akciğer ve ağız boşluğundaki kanserlerin oluşumunu engellemektedir. Vücut enfeksiyonlarına karşı direnç geliştirmeye yardımcı olmaktadır ve zararlı enfeksiyon ve mikropların temizlenmesinde etkin rol oynamaktadır. Sağlığımızı korumamıza, mukus zarlarının onarılmasını sağlar, cilt sağlığını korur ve selülitleri önler. Kan basıncını düzenler, yaşlanma belirtileri geciktirir ve bunun gibi birçok hastalıklardan kurtulmamızı sağlamaktadır.

Şeftali meyvesi düşük kalori sağlamaktadır. Bu 100 gramda 39 kaloridir. Şeftali hiçbir doymuş yağ içermemektedir. İçeriğinde bol miktarlarda A vitamini, C vitamini,antioksidan ve beta karoten kaynakları açısından oldukça zengindirler. Karoten bileşeni içeriğinde ise vücutta A vitamini ihtiyacını da karşılayan pro vitamin bulundurmaktadır. Bunlar potasyum, florür ve demir gibi pek çok hayati önem taşıyan mineraller bakımından oldukça zengindir.