Sıcak Günlerde Alınması Gereken Önlemler

Sıcak Havalardan Korunma

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte günler daha uzun ve sıcak geçmektedir. İnsanlar içinse yaz aylarının gelmesi demek bahçe, deniz ve bol aktivitelerle dolu hareketli günler yaşamak anlamına gelmektedir. Yalnız bunları yaparken sıcak havaların etkisi ile vücudumuzun direnci düşer ve beraberinde bir çok hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Meteorolojik verilerin yılın en yüksek sıcaklık değerlerinin kaydedileceği günde özellikle kalp, yüksek tansiyon, karaciğer ve böbrek gibi kronik hastalığı bulunanların daha dikkatli ve gereken önlemleri alması gerekmektedir.

Sıcak Havalardan Korunmak İçin Alınması Gereken Bazı Maddeler

Sıcaklıktan etkilenmemek, oluşabilecek hastalıklara ve vücut dirençlerine önlem alabilmek için birkaç püf noktaları bilmemiz ve sıcak aylar boyunca uygulamamız gereken bazı maddeler şunlardır.

  • Öncelikle hava sıcaklıkların en etkili olduğu 11.00 iel15.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıya çıkılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Yüksek sıcakların terlemeyi ve buna bağlı olarak sıvı kaybını arttırdığından dolayı bol bol su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu başta olmak üzere bol sıvı tüketimi yapılmalıdır.
  • Giysi seçiminde ise daha çok açık renkli, hafif ve gözenekli giysiler tercih edilmelidir.
  • Güneş ve güneş ışınlarından korunabilmek için şapka ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlar kullanılmalıdır.
  • Serinletici ve rahatlatıcı özellikleri olan karpuz, kavun,üzüm,salata gibi meyveler ve sebzeler tüketilmelidir.
  • Yağlı, hamurlu ve şekerli besinlerden ve alkolden uzak durulmalıdır.