Şifa Dağıtan Baharat Safran

Safran Nedir Ve Önemi

Sofraların olmazsa olmazı, olması gereken safranın günümüzde değeri ve etkisi oldukça fazladır. Eski yıllarda Hintliler ve Avrupalılar tarafından sıklıkla ilaç olarak kullanılan bu değerli besin kaynağımız günümüzde de birçok hastalığa karşı oldukça etkilidir. Güney Asya’da yetişen Crocus Bativus bitkisinden elde edilen safran obeziteden strese, kalp hastalıklarından kolesterole, kanserden Alzheimer gibi hastalıklara karşı oldukça etkili olan safran besin kaynağını her bireyin düzenli ve miktarında kullanması tavsiye edilmektedir. Ayırca safran halk arasında zerdeçalla olarak da bilinmektedir. Safran bitkisi tat olarak ise biraz keskindir ve samansıdır. Birçok hastalıkta ve rahatsızlıkta oldukça etkili olan bu bitki çeşidi bu sebeple dünya genelinde en pahalı baharatlarından biridir.

Yiyeceklere ve yemeklere hafif parlak sarılık veren bu besin kaynağımız verdiği etki haricinde oldukça lezzetli tadının bulunması da Arap, Orta Asya, Avrupa, Hint, İran ve Fas mutfaklarında ve yiyeceklerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Greek döneminde Ülkemizde İzmir ve çevresinde yetişen ve ticareti yapılan safran ilaçların kraliçesi olarak da adlandırılıyordu. Osmanlı döneminde de değerini koruyan bu bitki çeşidi bu dönemlerde başta İngiltere olamak üzere çeşitli ülkelere de ihraç ediliyordu. Günümüzde ise değerini oldukça kaybaden safran bitkisi ülke gereksinimini karşılayamadığından artık Fransa’dan ithal edilmeye başlandı.

Safran Bitkisinin Faydaları

Safran üzerinde yapılan araştırmalara göre birçok hastalıklarda etkili ve faydalı olduğu kanıtına varılmıştır. Bu faydalardan bahsetmek gerekirse;

  • Depresyon ile mücadele de oldukça etkilidir.
  • Anksiyete ve duygusal kontrol yönetiminde de kullanılmaktadır.
  • Ayrıca safranın en büyük etkisi içeriğinde ki antioksidan sayesinde antikanserojen (kanser bastırıcı ) özelliği vardır.
  • Kanser tümörlerini küçültür ve yayılmasını engeller.
  • Kalp hastalıklarında ve Kolesterol düşmesine karşı kullanılır.
safranın faydaları