Soğuk Hava Yüz Felcine Neden Oluyor

Soğuk Hava Yüz Felcine Neden Oluyor

Kış aylarıyla birlikte soğuk havaların artmasıyla hastalıklar ortaya çıkmaya başlıyor. Soğuk hava ve rüzgar özellikle yüz bölgesindeki sinirleri olumsuz yönde etkiliyor. Bu da yüz felcine neden olur ve ağızdaki kaslar ile beyin fonksiyonlarında bozukluklar ortaya çıkabiliyor.

Soğuk Hava Yüz Felcine Neden Oluyor

Yüz hareketlerini yapabilmek için ciltteki sinir lere beyinden komut gelmesi gerekir. Eğer bu sinirlerde herhangi bir sorun gerçekleşirse yüz felcine neden olur. Yüz felci, kulağın arkasındaki kemiğin içinden geçen yüz sinirinin çevresinde ödem ve enflamasyon olması sonucunda oluşur. Bu rahatsızlık için herhangi cinsiyet farkı gözetmeksizin herkes de görülebilir. Özellik soğuk ve rüzgarlı havalar bu hastalığa yol açmaktadır. Bu sebeple kış aylarında yüz felci rahatsızlığı daha fazla görülmektedir.

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre yüz felcinin en çok soğuk havalarda meydana geldiğini rastlamıştır. Ayrıca bu hastalığa yakalanan kişilerde yüzdeki kasları çalışmaması, kulak arkasında ağrı ve uğultu yaşamasıdır. Bu tip hastalarda yüzünün bir kısmında mimik ve kaslarda hareketsizlik görülür. Kişi yüz ile yapılan işlevlerini kaybetmiş olur. Hastalığın şiddetli olduğu zamanlarda ise kişi, yeme ve içmede zorlanma, aşırı sese duyarlı olma, konuşmada bozuklukta artmalar meydana gelir.

Yüz Felci hızlı ilerler. Bir kaç saat ya da bir kaç gün sonunda maksimum seviyeye ulaşabilir. Bu rahatsızlıkta ilk üç gün çok önemlidir. Eğer erken teşhis ve tedavi yapılırsa büyük bir fayda görülür. Hastalar erken teşhis ile başlanan tedaviye cerrahi yola başvurmadan bir kaç güne yada bir hafta içerisinde iyileşme gösterir. Eğer yüz felci belirtilerinden şüpheleniyorsanız geç kalmadan doktorunuza başvurunuz.