Sokak Sütü Hastalığa Davet Çıkarıyor

Sokak Sütü Hastalığa Davet Çıkarıyor

Eskiden haftanın belli günlerinde mahallemize gelen sokak sütü satıcılarından devamlı süt alıp içtik, tatlı yaptık. Ancak sokak sütünün zararları vücutta etkisini hemen göstermese de sonradan hastalıklara davet çıkarabiliyor. Özellik sıcakların arttığı şu günlerde uzmanlar sokakta satılan sütlerin sağlık açısından tüketilmemesini öneriyor. Bir çok tüketici sokak sütünün zararlarından habersiz, ancak sokak sütünden zehirlenen kişilerin sayısı da artmaktadır.

Fırat Üniversitesi (FÜ) Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çalıcıoğlu, gıda güvenliğinin önemine dikkati çekti. Hava sıcaklıklarının yükselmesiyle gıda zehirlenmesi riskinin de arttığını ifade eden Çalıcıoğlu, bu nedenle tüketilen gıdalara dikkat edilmesini önerdi.

Sağlık açısından doğal diye tabir edilen “sokak sütü” sağlık açısından insan vücudunda risk oluşturacak faktörler taşımaktadır. Özellikle çocuklarda besin zehirlenmesi yaratan sokak sütünün alınmaması gerekiyor. Sokak sütü, özellikle sıcaklıkların artmasıyla birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor ve çoğu tüketici bunun farkında değil.

Çalıcıoğlu, şunları söyledi:

“İster pastörize edilmiş ister sterilize edilmiş isterse de inekten yeni sağılmış olsun sütlerin hepsi doğaldır. Bu sütler, genellikle 3-5 hayvanı olan yetiştiriciler tarafından satılır, bunlar elle sağılır, dezenfeksiyon yapılmamış plastik kaplara konulur ve bu kaplar defalarca kullanılır.”

Bu sütler genellikle soğutucu bulunmayan araçlarda taşındığı için bir çok bakteriye ev sahipliği yapıyor. Sütü aldıktan sonra evimizde kaynattığımızda bütün mikropları öldürdüğümüzü düşünebiliriz. Ancak yanılıyoruz. Bu doğru değildir. Bu bakterilerin üremesi esnasında oluşturduğu toksik maddeler vardır, bunların bazıları ısıya dayanıklıdır. Her durumda sokak sütünde riskli unsurların olma olasılığı çok yüksektir. Sütün içerisinde bakterilerin üremesine fırsat veren besinler vardır. Gerek sağım esnasında gerekse konuldukları kaplara bulaşan mikroplar çok çabuk üreyerek yaşamlarına devam edebiliyor.

Süt ve benzeri gıdalarla insana bulaşan mikroorganizmaların, kusma, ateş ve ishalle seyreden hastalıkların yanı sıra tüberküloz gibi tedavi süreci uzun süren hastalıklara da neden olabiliyor. İnsanların modern teknoloji kullanan işletmelerin ürettikleri gıdaları tercih etmeleri öneriliyor. Sokak sütü kültürünün uzun bir geçmişi olsa bile, insan vücuduna olan zararları nedeniyle artık sokak sütü kullanımına veda etmemiz gerekiyor. Özellikle çocuklarımıza marketlerle satılan denetimden geçmiş, sağlıklı ve ambalajlı sütlerin içirilmesi isteniyor.