Tansiyon Hastaları Dikkat Bu İçecekler Tansiyonu Yükseltiyor

Maden Suları Tansiyonu Tetiklemektedir

Özellikle yaz aylarında havaların da artmasıyla birlikte serinlemek için tüketilen içeceklerin yanlış seçilmesi sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Sodyum ve klor alımını sınırlandırması gereken yüksek tansiyonlu bireylerin, maden suları ve sodalardan uzak durması gerekmektedir.

Sıcaklıklarda serinlemek amacıyla tercih edilen içecekler hakkında bilgi sahibi olmamız ve tansiyonumuzu yükselten içeceklerden uzak durmamız gerekir. Kendilerine iyi gelecek en sağlıklı içecekleri tercih etmesi gereken tansiyon hastalarının doğal maden sularını ve sodaları tükettiği görülmektedir. Doğal maden suları birçok minerali bünyesinde bulundurmaktadır. Günlük kalsiyum ve magnezyum minerali ihtiyacının karşılanmasında yardımcıdırlar. Doğal maden sularının enerji içeriği yoktur. Bu nedenle enerji almadan susuzluğun dindirilmesinde önemlidirler. Fakat maden suyu ve sodaları asitlik derecesi yüksek içeceklerdir. Bu nedenle; gastrit, ülser gibi sindirim sistemi sorunları olan bireylerin tüketirken dikkatli olmaları ve rahatsız olma durumlarına göre tüketim miktarlarını sınırlandırmaları gerekir. Maden suyu ve sodaları aynı zamanda sodyum mineralinden de zengindir. Sodyum alımını sınırlandırılması gereken yüksek tansiyon hastalıklarının maden suları ve sodaları tercih etmemesi gerekmektedir.

Asitli içeceklerin özellikle çocuk ve gençler tarafından sıklıkla tercih edilen bir içecek grubu olduğu bilinmektedir. Asitli içeceklerin besin değeri yok denecek kadar azdır. Normal olanları ise basit şekerden oldukça zengindirler. Aynı zamanda bu tür içeceklerin kafein içerikleri de oldukça yüksektir. Boş enerji kaynağı olan şekerden zengin olan bu tür içecekler, tüketim miktarları abartıldığında kilo almaya neden olabilir. Aynı zamanda basit şekerler kan şekerini hızlı yükseltip, hızlı düşürdüğünden ötürü açlık hissini tetiklemektedir.

Kafeinin az miktarda alınmasının konsantrasyon, dikkat süresi ve fiziksel performans üzerinde olumlu etki gösterdiğini bilinmektedir. Fazla alınan kafein; baş ağrısı, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve vücutta daha fazla su kaybına neden olabilir. Asit içeriği nedeni ile midesinden rahatsız olan veya sindirim sistemi hastalıkları olan bireylerin bu tür sıvıları tüketmemesi gerekir.

Taze sıkılmış meyve sularının vitamin içeriği daha yüksek olduğundan şekersiz olarak tüketildiklerinde enerji içerikleri çok yüksek değildir. Uygun hijyenik şartlarda hazırlandıklarında en sağlıklı meyve suyu türüdür. Meyve suları, taze sıkılmış dahi olsa kan şekerini hızlı yükseltir. Bu durumda karın bölgesindeki yağlanmayı tetikleyebilir.