Temel Besin Kaynağımız Buğday

Buğday Nedir

Buğday hemen hemen dünyanın her yerinde yetiştirilen tek yıllık otsu bir bitkidir. Karasal iklim şartlarında daha verimli hale gelen buğday daha çok bu iklim koşullarında yetişmektedir. Mısırdan sonra dünyada en fazla ekimi yapılan tahıldır. Bu bitki çeşidi hemen hemen her dönemde ve her mevsimde insanların en çok ihtiyaç duyduğu gıda maddelerinin başında gelmektedir. Dengeli ve sağlıklı beslenme adına gerekli olan nişasta ve proteinleri içeriğinde oldukça uygun miktarlarda ve oranlarda bulundurması bireyleri daha sağlıklı hale getirmektedir.

Buğday un ve yem üretimlerinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Temel gıdaların ham maddesi olan bu bitki çeşidi değirmenlerde kabuğundan ayrılarak meydana gelmektedir. Aynı zamanda kabuğu ile de öğütülebilen buğday hasattan sonra atık ürünlerinden saman balyaları elde edilir. Bu sayede çiftlik hayvanları içinde bir yem maddesi olarak da yetişmektedir.

Buğday’ın Faydaları ve İçeriği

Buğday içeriğinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde özellikle kolon kanseri oluşumunu önlemektedir. Aynı zamanda göğüs kanseri riskini düşürür. Arter tıkanıklıklarını önler ve tedavilerinde de kullanılır. Kalp hastalıklarına karşı etkili olmaktadır. Buğdaygiller familyasından gelen bu tahıl ürünün ana merkezi olarak Anadolu, Batı İran ve Kafkasya’dır. Buğdayın içerisinde genel olarak protein, asitler, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko gibi bileşikler bulunmaktadır. Vitaminlerden ise en fazla A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini ve B9 vitamin çeşitleri bulunmaktadır.

buğday içeriği, bugdayin içerigi