Türk Doktorlarından Bu Kansere Büyük Çalışma

Dünyanın en kapsamlı kongrelerinden olan San Antonio Meme Kanseri Sempozyumu’nda, Ülkemizin doktorlarının yaptığı sunumlar oldukça fazla rehavet gördü. Doktorlarımızın meme kanserli hastalar konusundaki yaptıkları çalışma büyük yankı uyandırdı.

Yaklaşık 10 bin uzman ve araştırmacının katılımı ile gerçekleşen sempozyumda, Pittsburgh Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Prof. Dr. Atilla Soran ile ekibi tarafından yapılan ve Türk Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu bünyesinde 2007 yılında başlatılan çalışmanın sonuçları paylaşıldı. Araştırma, meme cerrahisi konusunda önemli gelişmeler içeriyor ve önümüzdeki yıllar için hastalığın tedavisine ışık tutuyor.

Meme Kanserinde Hastaları Sevindiren Gelişmeler

Başarılı meme kanseri doktorlarından biri olan Prof. Dr. Atilla Soran çalışmalarını ve araştırmalarını toplam 278 meme kanseri hastası üzerinde gerçekleştirdiğini belirterek şu ifadelerde bulundu. “140 hasta önce cerrahi tedavi daha sonra kemoterapi tedavisi aldı, 138 hastada ise sadece kemoterapi uygulandı. 18 aylık ortalama takip sonucunda cerrahi müdahale ve kemoterapinin birlikte uygulandığı grupta yaşam süresinin daha fazla ve tekrarlama ihtimalinin çok daha az olduğu saptandı. Vücudunun sadece tek kemiğinde metastaz olanlarda ise yaşam süresinin daha uzun olduğu görüldü” ifadelerini kullanarak çalışmalara hakkındaki bilgilerini aktardı.

Ülkemiz İçin Gurur Verici Ama Daha Temkinli Olmalıyız

Bu çalışmaların Türk doktorları tarafından yapılması bizler için onur verici bir durumdur. Prof. Dr. Atilla Soran “Yapılan araştırma aynı zamanda kanserin karaciğer ya da akciğere yayıldığı durumlarda meme tümörüne yönelik cerrahinin yaşam süresini azaltabileceği izlenimini de uyandırdı. Ancak tüm bunların, çalışmanın erken sonuçları olduğu unutulmamalıdır.” diyerek bu tür hastalıklara daha temkinli ve bilinçli yaklaşmamız gerektiğini vurguladı.