Vejeteryanlar için Demir Yönünden Zengin Besinler

Demir Açısından Zengin Tohumlar

Susamın çok yüklü miktarda demir taşıdığı bilinmektedir. Bazı hamur işleri veya şekerlemelerde onları görebilirsiniz . Bu tür tohumların tüm potansiyelini kullanmak için , kaliteli olanları tercih edilmelidir. Bunlar yoğurt, meyve suyu ile bir arada ya da başka bir şekilde yenebilir . Bazı önemli ve beslenme ürünleri susam yağı ve veya tahin gibi çeşitli tahıllar demir açısından oldukça zengindir.

Demir Bakımından Zengin Otsu Bitkiler

Isırgan demir istisnaai bir kaynağıdır. Ama , nasıl ısırgan yemeliyiz? Bu ıspanak ile aynı şekilde hazırlanabilir veya bir çorba , güveç veya ısırgan pasta yapmak için kullanmak da mümkündür. Isırgan otundan demir eksiliğini gidermenin en önemli ve etkili yolu ısırgan çayı tüketimi yapmaktır.
Daha önce de belirtildiği ıspanak otu demir kaynağı olarak iyi bir besindir. Hatırlayalım çeşitli karikötürler ¨Sailor Man Popeye ¨ ve “Temel Reis” ıspanak tüketimine destek veriyorlardı. Ispanak yemek hakkında ufak pürüzlere dikkat etmek gerekmektedir. Ispanak yemeği hazırlandıktan hemen sonra tüketilmeye başlanmalıdır, uzun süre muhafaza edilmemelidir, ve kısa zaman içerisinde zehirli bir madde haline gelebilir. Artan ıspanak yemeğini saklamak yerine imha etmeniz gerekmektedir.

Kırmızı Et

Bazı araştırmalara göre, kırmızı et ve beyaz et de demir açısından oldukça zengindir, ancak bitki kökenli gıda da iyi sonuçlar vermektedir. İnsan organizmasında demir eksikliği söz konusu olduğunda yemekten önce veya yemekten sonra demir içeren besinler tüketmek sizin için iyi olacaktır. Daha sonra kahve ya da çay içmek besin değerini oldukça arttırmaktadır. C vitamini de demir emiliminde daha iyi yardımcı olabilir.