Vitamin B12 Eksikliği Hakkında Önemli Gerçekler

Vitamin B12 bir güç merkezidir. DNA, sinir ve kan hücrelerinin yapımına yardımcı olur ve sağlıklı bir beyin ve bağışıklık sistemi için çok önemli bir yere sahiptir. B12 vitaminin diğer vitaminlerden farklı olarak sadece yumurta, et, kabuklu deniz hayvanları ve süt gibi hayvansal ürünlerde bulunur.

Maalesef insanların yaklaşık % 15’i B12 alamıyorlar. Vejetaryenler, çölyak hastalığı veya diğer sindirim problemleri olanlar ya da 50 yaşın üstündeki yetişkinlerin vitamin B12 eksikliği  olma ihtimali daha yüksektir.

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri tükenme, hızlı kalp atışları, beyin ödemi ve diğer semptomlardır.

Vejetaryenler risk altındadır

B12 vitamini hayvan ürünlerinde doğal olarak bulunur. Diyetiniz büyük oranda meyve, sebzeler, fasulye ve soya gibi bitki esaslı gıdalardan oluşuyorsa, eksiklik riski taşıyorsunuz demektir.

50 yaş üzeri yetişkinler de risk altındadır

Yaş ilerledikçe mideniz daha az asit üretir; bu da B12 emilimini bozar. Aynı zamanda sürekli mide asit düzeyini etkileyen ilaç alanlarda da bu risk söz konusudur.

Erken belirtiler

Vitamin B12 Eksikliği zayıflık ve yorgunluk görülür.

B12 alımı yetersizliği, kırmızı kan hücresi üretiminde bir durgunluk yapar. Kişide belirti olarak baş dönmesi, düşünce bozukluğu olabilir.

Mide ekşimesi ilaçları buna neden olabilir

Bazı reçeteli mide ekşimesi ilaçları B12 vitamini emmek için gerekli olan mide asidi üretimini baskılamaktadır.  Araştırmacılar, iki yıldan uzun süredir proton pompa inhibitörleri  içeren ilaçların vitamin B12 eksikliği riskini% 65 oranında artırdığını bulmuşlardır. H2 reseptör blokeri ilaçları kullanan iki yıl veya daha fazla ise, eksiklik oranlarının% 25 oranında artması ile ilişkilidir. Bunları düzenli olarak alırsanız, kendinizi korumak için atabileceğiniz adımlar hakkında doktorunuzla konuşun.

Bunama ile karıştırılabilir

Bir eksikliğin belirtileri hafıza kaybı, yönelim bozukluğu ve düşünme ve mantık güçlüğü gibi demansdakileri taklit edebilir. Özellikle yaşlı insanlar her ikisi için de risk altındadırlar çünkü demans ile eksikliği ayırt etmek zor olabilir. Ve iki koşul sıklıkla üst üste gelir; Ayın B12 eksikliğinin% 75 ila 90 oranında demans gibi nörolojik komplikasyonları var. Ancak B12 sıkıntısı genç insanlara da yol açsa bile, halen demansa benzemektedir. Uzmanlar, ikisi arasındaki ilişkiden tam olarak emin değiller, ancak açıklanamayan bilişsel gerileyen hastalar B12 eksikliği açısından test edilmelidir.

Doğum kontrol haplarını almak onu hazırlar

Oral kontraseptifleri uzun süreler boyunca kullanan kadınlarda B12 vitamini emilim sorunları yaşayabilirler.

En iyi kaynaklar et ve balıktır

B12’de sığır eti karaciğeri ve istiridyeler üst sıralarda yer almaktadır. Seçenek  olarak sığır, hindi, istiridye, tavuk, alabalık ve somon B12 süperstarlardır.

Alkollü içki B12 vitamini azlığını tetikler

Alkollü içki gastrit veya mide ülserine neden olabilir ve bu düşük mide asidine ve azaltılmış B12 absorpsiyonuna neden olabilir. Ayrıca alkol yetersizlikte bir başka rol oynamaktadır. B12 karaciğerde depolanır ve alkol tüketimi karaciğer fonksiyonlarını bozabilir ve B12 depolarını tüketebilir veya karaciğeri kullanması daha zorlaşabilir.

Bir eksikliği tanımak zor olabilir

Vücut B12’yi 3-5 yıl saklayabileceğinden, bir eksikliğin erken semptomları genellikle kademeli görünür, dolayısıyla bunları fark etmeniz pek mümkün değildir. Yorgunluk, halsizlik ve beyin ödemi gibi ilk ipuçlarını açıkladıktan sonra, uzuvların hissizleşmesi ve karıncalanması, depresyon ve paranoya, hatta halüsinasyonlar gibi daha ileri ipuçları gösteriyor.

Onaylamanın tek yolu kan testidir.

İstiridyeler mail, vitamin b12 nedir