Vücut Geliştirenler İçin Kuşkonmaz

Sporcu Bitkisi Kuşkonmaz

Her geçen gün insanların dış görünümlerine gösterdikleri özen hızla artmaktadır. Günümüzde mantar gibi çoğalan spor salonları insanların uğrak yerleri olmaktadır. Özellikle gençlerin vücut geliştirmek baklava tabir edilen karın kaslarına ulaşmak için gösterdikleri çabada oldukça fazla. Tabi bu süreci hızlandırmak için bilinçsizce  kullandıkları takviye ürünlerinde gizli kalan hastalıkları tetiklediği ve istenmeyen sonuçlara yol açabildiğini gördük. Spor yapan kişilerin özellikle vücut geliştirmek isteyen kişilerin doğru besinler tüketmeleri yeteri kadar protein,karbonhidrat,kalori ve yağ içeren gıdaları tercih etmeleri önemlidir. Herkesin bildiği gibi yumurta beyazı,sığır bifteği,somon balığı,tavuk göğsü eti,patates sporcular için önemli besin kaynaklarıdır.Ayrıca insanların büyümeleri için sebze tüketmeleri gereklidir.Brokoli ve ıspanak çok önerilen sebzelerdir fakat ben size kuşkonmaz bitkisinden bahsetmek istiyorum.

Kuşkonmaz bitkisi sulak, kumlu, kuvvetli topraklarda ormanlık alanlarda yetişir. Kuşkonmaz A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra protein, şeker, yağ ve çeşitli mineraller içeren çok zengin bir üründür.Kuşkonmaz vücut geliştirme ile uğraşanlar su süzme özelliğinden dolayı tercih ederler.Yarışmalarda sahneye hazırlanan vücutçular kuşkonmaz yemek olarak yiyorlar ve sahne için ekstra bir sıkılık kazanıyorlar. Besin değeri olarak 124 gram kuşkonmaz’da 27 kalori 3 gr protein 5 gr karbonhidrat 1 gr yağ ve 2 gr lif vardır.

 Kuşkonmaz Nasıl Tüketilmeli?

ülkemizde özellikle silivri’de yetiştirilen kuşkonmaz alırken dikkat etmemiz gereken ince veya kalın saplı olması önemli değildir fakat renginin yeşil olmasına dikkat etmeliyiz. Çürük veya filizlenmiş olmaması gereklidir. Uçlarındaki tomurcuklar birleşik olup solmamış olmalıdır ve satın alındıktan sonra 3 gün içerisinde tüketilmesi gereklidir. Nasıl pişirilmeli diye sorarsanız kaynamış suya biraz tuz atıp kuşkonmazları soyduktan sonra 4-6 dakika haşlayıp yumuşadığında sıcak servis edebilirsiniz.Daha sıkı bir vücut için kuşkonmaz doğru bir besindir.

kuşkonmaz nasıl tüketilir, kuşkonmaz faydaları body