Yaban Mersini

Yaban Mersini Nedir

Yaban mersini göz yorgunluğuna karşı ya da gözleri yorgunluktan korumak ve göz dolaşımını arttırmak adına kullanılan ve içeriğinde buna faydalı besin maddeleri bulunan bir nevi göz bitkisidir. Yaban mersini ilk olarak Dünya Savaşı sırasında İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotları tarafından gece görüş etkisini arttırmak adına kullanılmış ve etkili bir sonuç almışlardır. Bunun üzerine yaban mersini üzerinde araştırmalar yapılmış ve göz sağlığı için oldukça faydalı olduğu tespit edilmiştir. Mor renk olan yaban mersini, iyi görme için gerekli olan göz içerisindeki yenileme ve mikroyu güçlendirerek sağlıklı ve keskin görmemezi sağlar. Bu özelliği içeriğinde bulunan yüksek miktarda antosiyanidinler sayesinde sağlamaktadır, ve bu ayrıca kılcal kırılganlığını önler ve göz tabakasını büyük ölçüde beslemektedir.

Yaban Mersini Başlıca Faydaları

Vücut üzerindeki gözden başka diğer faydalarına gelecek olursak yaban mersini kan inceltme ve vazodilatörler salınımını uyandırır ve yardımcı olur. Doğal bir antioksidan olan antosiyanin aynı zamanda kan basıncını düşürerek sindir sistemi pıhtılaşmasını azaltır. Antosiyanosit böylece göz kasları ve sinirlerin ihtiyacı olan besinleri taşıyarak sağlıklı olmasını sağlar ve kılcal damarların gelişiminde yardımcı olur. Gözlerin kan damarlarındaki kollajen sağlığını desteklemek ve geliştirmek için de oldukça etkilidir. Yaban mersini uzağı görmek adına bir çare olmuştur. Yapılan klinik testler sonucu yaban mersini tüketimi sağlık insanların görme doğruluğunu önemli ölçülerde geliştirmektedir.

Yaban mersini ve kızılcık aynı zamanda idrar yolu yapışmasını engeller ve zararlı bakterilerin çoğalmasını durdurarak sistit ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı korumaktadır. Ayrıca kanser riskini de azaltmaktadır.

Yaban mersini içeriğinde siyanidin ve malvidin monosakkaritler, glikoz gibi karışımların yanı sıra B9 vitamini, C vitamini, K vitamini ve lif açısından oldukça zengin kaynaklıdırlar.

yaban mersini kurusu, yaban mersini, yaban mersini suyu, göze iyi gelen şifalı bitkiler, gözlerin iyi görmesi için şifalı bitkiler, goz kaslarina iyi gelen besinler, yaban mersini bitkisi, yaban mersini kurusu faydaları, gözlerin keskin görmesi için, yaban mersini suyu faydaları