Yaz Aylarında Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Yazın Nasıl Beslenmeli

Beslenmemize dikkat etmek, sağlıklı ve uzun süreli bir hayatın en önemli anahtarlarından biridir. Protein, yağ ve karbonhidratı vücudun orantılı ve zararlı olmayacak miktarda alması önemli olduğu kadar; vitamin ve mineral ihtiyaçlarının giderilmesi de son derece önemlidir. Bu nedenle meyve ve sebzeler, mevsiminde ve aynı şekilde et ürünleri de protein miktarını kaybetmeden tüketilmelidir. Su kaybının hat safhalara çıktığı yaz aylarında ise beslenme konusunda dikkatli olmak şarttır. Gerek fazla kilolardan kurtulmak gerekse sağlıklı bir şekilde yaşamımıza devam edebilmek için sağlıklı beslenme programı uygulamak şarttır.

Günde ortalama 2-3 litre olması gereken su tüketimi, yaz aylarında %25 oranında artarak ortalama 3,5-4 litreye yükselir. Terleme yoluyla kaybedilen suyun, vücuda geri kazandırılması, yalnızca sağlıksal açıdan değil, yaşamsal açıdan da önemlidir. Vücuttaki tuz oranının dengelenmesi açısından ihtiyaç duyduğumuz su tüketimi konusunda, yaz aylarında dikkatli olunmalıdır. Ancak yalnızca su tüketimi hususunda dikkatli olmak ve bol bol su içmek yeterli olmayacaktır. Yaz aylarında, çok yağlı yiyecekleri tercih etmek yerine; taze sebze ve meyve tüketimine ağırlık vermek gereklidir. Özellikle kavun ve karpuz gibi su oranı yüksek olan yiyeceklerin tüketilmesi, yaz aylarında su kaybını önlemek ve aşırı kilolardan kaçınmak açısından son derece önemlidir.

Yazın Nasıl Beslenmeli

Hafif türdeki yiyeceklerin ağırlık kazandığı yaz aylarında beslenme konusunda dikkat etmek gerekli olduğu gibi, spor yapmak da önemlidir. Kalın giyeceklerden kurtulduğumuz ve daha fazla hareket etme imkanı yakaladığımız sıcak havalarda, kilo kayıplarının sağlıksal sorunlara yol açmaması ya da beden bütünlüğünü bozmaması açısından spor yapmak oldukça önemlidir. Akşamları 1 saatlik yürüyüş ya da sabahları 1 saatlik koşu ile geçirilen yaz dönemi hızlı ve sağlıklı kilo verme konusunda yarar sağlayacağı gibi, vücut şeklinin bozulmasını da engelleyecektir.

Yaz aylarında beslenme daha çok organik besinler yoluyla olduğunda, sağlık açısından değer kazanmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, yaşanabilecek hastalıklara karşı dayanıklı olmamızı sağlayacağı gibi, spor yaparak desteklenmiş bir vücut çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmamıza yarayacaktır. Su tüketimini arttırmak, spor yapmak ve sebze-meyve ağırlıklı beslenmek yaz döneminde dikkat edilmesi gereken noktaların başında gelmektedir.