Yaz Depresyonu Geçirenlere ‘Soğuk Su’ Etkisi

Yaz Depresyonu Geçirenlere ‘Soğuk Su’ Etkisi

Depresyon, son yıllarda insanlar arasında hızla yaygınlaşan bir problem haline gelmiştir. Depresyon genelde yaşadığımız kötü olaylar sonucu veya belli dönemlerde karşımıza çıkan bir hastalık türüdür. Depresyon duygusal, zihinsel ve bedensel bazı belirtilerle kendisini gösteren bir durumdur. Depresyon, halk arasında söylenen tabiriyle “geçici üzüntü” ile aynı şey değildir. Kimi zaman kendimizi dibe vurmuş gibi, çaresiz olduğumuz anlar olabilir ancak bu durum bizim depresyonda  girdiğimizin anlamına gelmez. Depresyonda olan kişiler, bu durumdan kendilerini hayatını akışına bırakarak kurtulamazlar. Tıbbi ilaçlara başvurmak bunun kesin çözümü olmamakla birlikte, doğal ilaçların depresyon tedavisinde önemli yeri vardır.

 

Bol Bol Su için

Ancak son günlerde yapılan araştırmalarda, Ege Üniversitesi (EÜ) Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Coşkunol; “yaz aylarında uyku ve sıvı tüketme derecesi, güneşe fazla maruz kalındığında kişinin sıvı elektrolik dengesi bozulacağını özellikle depresyon probleminden korunmak için bol bol su içmek gerektiğini söyledi.”

Yaz mevsiminin gelmesiyle yoğun iş yaşantısı olan bireylerin yaşadığı yaz depresyonuna çare olarak bol bol su içilmesi öneriliyor. Özellikle sıvı kaybı nedeniyle vücutta yaşanan kuvvetsizlik ve halsizlik hali kişiyi depresyona iten en önemli etkenler. Depresyon türlerinden bazıları mevsimlerdir ve duygu değişimleri sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu tür depresyon türüyle en çok yaz aylarında karşılaşılmaktadır. Sıvı elektrolit dengesinin değişmesi sonucu depresyon ve anksiyete rahatsızlıklarının yaz aylarında daha sık ortaya çıkabilmektedir.

Depresyon ve diğer rahatsızlıkların özellikle uzun süre izledikleri olgularda ortaya çıkabildiğini söyledi. Yaz aylarıyla beraber daha sık rastlanan depresyon ve anksiyete bozukluklarından korunmak için öncelikle bol su tüketmeyi tavsiye eden Hakan Coşkunol, “Sağlıklı beslenme ve düzenli uyku da depresyon sorununun yaşanmaması için alınabilecek önlemler arasında sayılabilir” dedi.

Su, insan hayatının yaşam kaynağı olduğu kadar araştırıldığında aslında tüm hastalıklarında çaresi gibi gözüküyor. Sonuç olarak depresyon‘un ortaya çıktığı durumlarda ortaya çıkan halsizlik hissi, bolca su tüketildiği taktirde vücut dengesinin yapılanmasına yardımcı oluyor.