Yer Elması Bitkisi

Yer Elması Bitkisi Nedir

Yer elması çok ilginç bir bitkidir . İnsan beslenmesinde kullanılan ve aynı zamanda bir otlatma olarak ifade edilebilir. Bu bitki görünüş olarak çekici çiçeklere sahip ancak zencefil kökü gibi kötü bir kök görüntüsü vardır. Bu patates bitkisi rahatlıkla diyet listelerinde kullanılabilir. Yer elması ana vatanı olarak Kuzey Amerika’dan gelmektedir. Pişmiş kökü enginara benzediğinden enginar adı verilmiştir dolayısı ile enginara benzer bir tadı vardır. Taze yemiş, bu fındık tadı ile karşılaştırılabilir bir tadı vardır . Günümüzde, bu bitki yer elması olarak bilinir. Geçmişte, bu Kızılderililer için yer elması ile diyet yapmak çok önemliydi. Bunlar gıda olarak ve zayıflama da bir çare olarak kullanmışlardır.

Yer Elması Faydaları

Yer elması yüksek besin değerli ile sebzedir. Büyük ölçüde tokluk hissi veren yer elması buna bağlı olarak vücudun yağ almasını engelleyerek diyet yapacaklar için oldukça önemli bir besindir. İçeriğinde potasyum, fosfor, demir, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller içerir. Ayrıca proteinlerin çok az nişasta içermesi ve A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, C vitamini gibi vitaminler bulundurur. Inulinin varlığı bu bitki için büyük bir artı olmaktadır. Bu kolesterol ve trigliserid düzeyi yüksek şeker hastaları bulunan kişiler için mükemmel bir besindir. Eğer bağırsak florasının geri kazanılması adına antibiyotik alınması gerekirse bunun için yer elması size oldukça faydalı olabilecektir. Yer elması bağışıklık sistemini arttırır ve mide ile bağırsak organlarının normal fonksiyonunu kazanmasını sağlar. Verdiği pozitif etkileri yüksek kan basıncı durumunda fark edilir. Taze olarak yendiği takdirde vücut temizliği için oldukça değerli bir besindir.

Yer elması besleyici ve tedavi edici özellikleri maksimum verimlilik için yer elması kökü çiğ olarak yenmelidir. Ayrıca bu bitkinin yararlarından faydalanmanın en iyi yolu diğer bitkiler ile birlikte taze salata yaparak birleştirmektedir. Bu bitki gerçekten çok iyi bir gıda maddesidir.