Zayıflamanın 6 Altın Kuralı

Zayıflama ve Zayıf Kalmak

Bir çok kişi fazla kilolarından şikayetçidir. Bunun için çeşitli diyet uygulamaları ile zayıflamaya çalışılmıştır. Bazen başarılı geçen bazense başarısız geçen programlar oluşabiliyor. Bunun için yediğimiz ve içtiğimiz besinlere dikkat etmemiz gerekiyor. Kalori bakımından düşük besinler her zaman ilk tercihiniz olmalı bir kere yemeden bir şey olmaz düşüncesini kafanızdan silip atmanız gerekir. Zayıflamaya başlamak için azim ve istek ister. Bunun içinde altın kurallar tüyolar gerektirir. İşte zayıflamanın altın kuralları şunlardır.

Zayıflamanın ve Zayıf Kalmanın Altın Kuralları

  • Porsiyon büyüklüğünü doğru bir şekilde ayarlamak kilo vermek için önemli bir seçenektir. Yemek yerken büyük servis tabakları yerine pasta tabağı kullanmanız hem gözünüzü doyurur hem de daha az besin tüketmiş olursunuz.
  • Yağlı yiyeceklerden uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Yağlı yiyeceklerin enerjisi yüksektir. Yediğimizde fark edemediğimiz gizli yağlar bulunabilir. Bu da yüksek kalori teşkil eder ve kilo almanıza sebep verir. Yani zayıflamak istiyorsanız yüksek yağlı yemeklerden uzak durunuz.
  • Acıkma hissi uyandığında bu hisse kulak vermemiz gerekir. Hemen kalori oranı düşük yiyecekler tüketmemiz gerekir. Eğer hisse kulak vermezseniz bir sonraki öğünde 2 katı yemek yemenize engel olamazsınız.
  • Özellikle karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Bunlar pilav, börek, kuru bakliyatlar, makarna gibi besinlerdir. Bu besinleri ekmekle tüketmemek gerekir. Ayrıca ekmek yemeden zayıflamak yanlıştır.
  • Günlük hayatta yemek sonrası kesinlikle egzersiz yapmanız gerekmektedir. Vücudun metabolizması hızlanır ve zayıflamaya yardımcı olur.
  • Ve zayıflama için en önemli madde sabırdır. Eğer sabrederseniz ve diyetin sonuna kadar giderseniz istediğiniz sonuçları alacaksınızdır.