ZERDEÇAL NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

ZERDEÇAL NEDİR FAYDALARI NELERDİR?

Doğu hindistan ve birçok ülkede baharat olarakta kullanılan zerdeçal,yaklaşık 1 metreye kadar boyu uzayan sarı renkli çiçekleri olan yumru şeklinde olup,çok uzun yıllar yaşayabilen bir bitki baharat çeşitidir.
ZERDEÇAL ÇOK FAYDALI BİR BAHARATTIR;
Zerdeçal birçok alanda hizmet göstermektedir.Tekstil alanında da birçok boyar madde desteği olduğu için kumaşların renklendirme işleminde de kullanılmaktadır.
YİYECEK OLARAK KULLANILIR;
Zerdeçal,doğu hindistan başta olmak üzere,Dünyanın hemen her yerinde tükkettikleri yemeklerin başröl oyuncusudur.Türkiyede de başta tatlı çeşitleri olmak üzere,bir çok yemekte de kullanılmakta olan faydalı bir baharat çeşitidir.
SAĞLIKTA ZERDEÇAL VE FAYDALARI?
Sağlık alanında da çığır açan ve birçok hastalığın ilacı olan zerdeçal,lokomotif olarak her hastalığa destek olarak hayatımızda etkilerini göstermektedir.
Tıp alanında da birçok ilaç yapımında ekstrakt olarak desteği kanıtlanmış bir baharattır.
Birçok kanser hastaslığı,romatizmal hastalıklar,diyabetik hastalıklar,kilo vermeye yardımcı,iltihap ve ödemle beraber vücutta toksinleri temizleyen,kollesterolü dengeleyen,bağışıklık sistemini kuvvetlendirip vücutta inanılmaz hücrelerin yenilenmesine destek verip mikroplarlada savaşmaya yardımcı,mide sindirim sistemini rahatlatıp bağırsak kanserine karşı koruyan ve demans alzhaimmer gibi birçok hastalıkta destek ve aktif görev almaktadır.
ZERDEÇAL ZARARLARI VARMI?
Zerdeçal,doğru ve dozunda kullanıldığı taktirde hiçbir zararı yoktur.
Baharatlara karşı allerjisi bulunanlarda kontrollü kllanılmalıdır,
Aşırı kullanım hücre duvarını zedeleyebilmektedir,
Aspirin gibi kanı cıvıtıcı ilaçlar ile kullanımı tavsiye edilmez,
Gebelik ve emzirmede kullanımı dozunda alınırsa bilinen bir yan etki belirtilmemiştir.