Kayısı(Prunus Armeniaca) Faydaları

Kayısı (Prunus Armeniaca ) Nedir ve Yararları

Kayısı, kalp ve gözleri korumakta yardımcı ve lif etkilerine mücadele hastalıklarına karşı kullanılabilen önemli bir besin kaynağıdır. Kayısı içeriğinde yüksek beta, karoten ve likopen aktivite bulundurması sebebi ile kalp sağlığına karşı önemli gıdaların başında gelir. Beta, karoten ve likopen hem de kalp hastalığı önlemeye yardımcı olabilecek , oksidasyon LDL kolesterolu büyük ölçüde korur. Kayısı sağladığı vitaminler ve lezzeti sayesinde kendisine teşvik konusunda iyi bir besin değeri ve lezzeti içerir. Kayısı A vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan etkisi göstermektedir ve hücre ve dokulara karşı hasarları engellemektedir. Gözlere gelen kan akımını rahatlatır ve kaliteleştirir. Kabızlık ve divertikülit gibi sindirim koşulları da dahil olmak üzere kayısı faydaları sayesinde oldukça zengin ve değerli bir lif kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Kayısı yüksek demir içeriği nedeniyle anemi için mükemmel bir besin çözümüdür. Kayısı meyvesi gerekli miktarda vücut için gerekli demir eksikliğini büyük ölçüde karşılar. Kayısı genel tonik olarak böcek ve sürüngen hayvanlardan kaynaklanan yaraların iyileşmesin de de oldukça yararlıdır. Egzama, güneş yanığı ve soğuğa maruz kalma nedeniyle cilt kaşıntısı gibi sonuçlara karşı da kullanılır.

kayısı çayının faydaları, kayısı çayı, kayısı çayı faydaları, kayisi cayinin nın faydaları, kayisi cayinin zararlari, kayisi cayin faydalari, kayısı çayı faydaları nelerdir, kayısı çayının faydası, kayisi cayi ne ise yarar