Amaranth Bitkisi Faydaları

Amaranth Bitkisi İçeriği ve Faydaları

Amaranth özellikle tahıllarda düşük bir amino asit , lisin, ve protein bakımından oldukça zengin bir besindir. Amaranth Quinoa yakın ikinci gelen tüm tahıl en yüksek lisin içeriğe sahiptir . Ayrıca çok iyi bir amino asit karışımı vardır. Bu tahıl besini içeriğinde 150 gram protein ile günlük ihtiyacımız olan protein miktarının bir yetişkinde bulunması gerekeni tek başına tamamını sağlamaktadır.Amaranth lif içeriği yüksek bir tahıldır. Bu kanser ve kalp hastalıklarına karşı etkili bir rol oynar. Amaranth da hastalıkların birçok türde önlenmesinde önemli bir rol oynar. Fitosteroller önemli miktarda içeren tek tahıl çeşididir.

Arginin, histidin , izolösin, lösin , linoleik asit, lisin, metiyonin, oleik asit, palmitik asit, fitosteroller, treonin, triptofan ve aynı zamanda phytonutrientler bakımından geniş bir içeriğe sahiptir. Ayrıca vitamin bakımından da oldukça yüksek olan bu bitki içeriğinde B2 vitamini (riboflavin), B9 vitamini (folik asit), kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko açısından da oldukça zengindir.

amarant, amaranth nedir, amarant nedir, amaranth, amaranth faydaları, amaranth bitkisi, amarant bitkisi, amaranth nerede satılır, amarant yagi, amarant faydalari