AKCİĞERİMİZİ KORUYAN VE TEMİZLEYEN BESİNLER…

AKCİĞERİ HANGİ BESİNLER KORUR ?

Akciğer ,nefes alış verişimizi sağlayan süngerimsi yapıda olan en önemli organlarımızdan biridir.
Akciğerimiz,hergün yaklaşık 24-26 bin defa temiz havayı alıp oksijen kan yolu ile organlara yayılmasını ve kirli havanın vücuttan atılmasına yarar.Bu yoğunlukta çalışan bir organ mineral,vitamin,antioksidan olan gıdaları sağlıklı beslenerek alması gerekmektedir.
Bazı gıdalar,zencefil,vitamin d,yaban mersini,okaliptüs,kekik,keçiboynuzu ve kansere karşı adaçayı tüketimine önem vermelidirler.

SEBZE VE BESİNLER…

Akciğerimiz sağlığımızı koruyan hayati organlarımızdan biridir.Bu vesile ile onu iyi beslememiz ve süzme işlemini de rahat yapabileceği yorulmayacağı besinler ile takviye etmeliyiz.
Sebzelerin en önemlileri,brokoli,sarımsak,biber,domates,kabak ve fasülye bolca tüketilmesi gereken sebzelerin başında gelmektedir.Akciğerimizi sebzeler kadar bazı meyvelerde koruyup beslemektedir.
Bunlardan bazıları,elma,şeftali,ceviz,kırmızı meyveler,bunların yanı sıra tavuk,beyaz et ve özellikle somon balığı da son derece önemli yiyecekler olarak akciğerimizi beslemeye yardımcı olmaktadır.
Akciğerimiz için bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte son derece önemlidir,bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek sağlıklı yeni hücrelerin akciğerde oluşması deformasyonu geciktirip birçok akciğer kanseri türünede bizleri koruyucu olacaktır.En önemliside nemli ve rutubetli ortamdan uzak durmak ,aynı zamanda sigarayı da ciddi anlamda bırakıp içilen ortamdan da uzak durmak gerekmektedir.
akciğeri güçlendiren besinler, akciğer güçlendirici besinler, akciğeri güçlendirecek