Acı Yemen Bitkisi ve Faydaları

GERÇEK TAZE ACI BİBER FAYDALIDIR…

Uzmanlar her ne kadar acı yemeyin zararlıdır dese bile taze acı biberler oldukça faydalı besinlerdendir.Dünyanın her yerinde üretilebilen ve mevsimi olmayan bir sebzedir.A-K-E-C vitaminleri açısından zengin olan acı biber,tam bir sağlık deposudur.
İçerdiği ,selenyum,demir,fosfor,potasyum ve manganez gibi mineraller sayesinde vücudumuzun ihtiyaçlarına cevap vermektedir.Sindirim sisteminin en iyi dostu olan acı biber lif açısından çok zengindir.

BAŞLICA FAYDALARI NELERDİR ?

* Vücutta rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği vardır.
* Kanserli hücreleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
* Kanı hızlandırıp tansiyonu da dengeler.
* Eklem iltihaplanmalarında etkilidir.
* Özellikle kırmızı acı biber c vitamini açısından daha faydalıdır.
* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
* Şeker hastalarında ,oluşumu engelleyicidir.
Fayda açısından çok zengin olan taze acı biberleri bolca tüketmekte fayda vardır.Çok kuvvetli antioksidan özelliği vardır bu anlamda göz sağlığı açısındanda faydaları kanıtlanmıştır.
İçeriğindeki yoğun demir vitamini sayesinde kırmızı kan hücrelerini çoğaltıp kansızlıkla da savaştığı kanıtlanmıştır.

ZARARLARI VARMI ?

Acı taze biberin genelde bir zararı yoktur.Bazı bağırsak hastalıklarında yanetkiler oluşturabilmektedir.Reflü ve gastrit gibi hastalıklarda acı biberin üzerine su tüketildiğinde rahatsızlıklar yaşanabilir.
Bazı insanlarda kaşıntılar ve deri hassasiyetine yol açabilmektedir.Hemoroit problemleri ve ülserde yanmalar yapabilimektedir.Bir çok insanda asabiyet yaptığı için taze acı biberi bu hassasiyeti olanlar dikkatli tüketmesi gerekmektedir.