Yaz Aylarında Ne Yemeli?

 

YAZ AYLARINDA NASIL BESLENMELİYİZ ?

Havalar gün geçtikçe,güneş sıcak sıcak yüzünü gösterdikçe insanlarda beslenmesine dikkat etmesi ve genelde hafif gıdalar tercih etmesi gerekmektedir.Genelde bol sıvı tüketip sebze ağırlıklı hafif yemekler tercih etmeliyiz.
Havaların sıcaklaması ile birlikte mutlak nem olan bölgelerde suyu bolca tüketmek gerekmektedir.Suyu tüketmediğimiz taktirde vücudumuz diğer organlarda bulunan suyu tükkettiği için farklı hastalıklara yakalanma riskimizi de arttırmaktadır.
Mide ne kadar ağır ve yağlı gıdalara yüklenir ise okadar kalpte ağırlık ve baskı oluşturabilmektedir..Genelde serin sebze ve meyve tüketiminin yapılması gerektiğini belirten uzmanlar özellikle su ile beraber kavun ve karpuzun bolca tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır diye anlatmaktadırlar.

NE YAPMALI NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Yaşam kalitesini düşürüp kalbi zorlayan yaz sıcakları hayatı olumsuz etkilemektedir.Bunun için dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır.
* Bol bol su ve sıvı tüketilmeli.
* Sıcağın nem ile olduğu yerlerden uzak durmalıyız.
* Bol sebze ve meyve tüketmeliyiz.
* Kıyafet seçerken serin kıyafetler tercih etmeliyiz.
* Klima bulunan ortamlara dikkat etmeliyiz.
* Sıcak bir yerde isek sabit durmayıp sürekli hareket etmeliyiz.
* Yüzmede ve dinlenirken sıcak çarpmasına dikkat etmeliyiz.
Güneşin yoğun olduğu ve tepeden yüzünü gösterdiği saatlerde mümkün oldukça serin yerleri tercih etmek çok daha faydalı olacaktır.İşte bu bir çok sebepten dikkatsizlik ile hastalanmak istemiyorsanız mutlaka sıvı, meyve ve sebzeleri bolca tüketelim yazın keyfini çıkaralım.