Brokoli Yararları

Brokoli Hastalıklara Karşı Oldukça Etkili

Brokoli kanser, kalp hastalığı, katarakt, flavonoidler zenginliği (antioksidan) ve indol nedeniyle inmelere karşı korunması gibi hastalıklara ve rahatsızlıklara yardımcı olmaktadır. Brokoli göz merceğini büyük miktarlarda konsantre edebilmektedir ve her ikisi de lutein ve zeaksantin denilen karotenoid aile içinde güçlü bir bitki kimyasal antioksidanları içermektedir. Güçlü ve sağlam kemiklere sahip olmak istiyorsanız bu konuda brokoli oldukça etkili ve faydalıdır. Brokoli içeriği sayesinde C vitamini açısından oldukça zengindir ve C vitamini ihtiyacımızı büyük ölçüde karşılar aynı zamanda sadece bununla kalmaz ve bağışıklık sistemimizi de güçlendirir. Brokoli yüksek ölçüde antiviral ülser özelliklerine sahiptir.

Brokoli Faydaları

Bol miktarlarda brokoli sebzesi tüketmek eklemleri korur ve artrit tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olur. Ayrıca karaciğerde detoksifikasyon önler ve oluşmamasını sağlar, hatta meme kanserine karşı da  etkili olarak kullanılabilmektedir. Brassicalar yeni doğanlarda spina difida önlemek ( gebelik sırasında tüketilmesi halinde ) ve kalp hastalığı ve kanser birçok formları önlemek , bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde kullanılmaktadır.

Brokoli sebzeleri iyi bir karoten kaynağıdır. İçeriğinde bakımından A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko açısından oldukça zengin ve değerli bir sebze çeşididir.

Brokoli yağda çözen karotenoid sayesinde artık fındık, yağlı yiyecekler, balık, avokado gibi yağlı besinlerle rahatça tüketerek zararlı yağlardan arınmış olarak vücudumuza daha yararlı olabilmektedirler.

Brokoli karaciğerde faz , iki detoksifikasyon yolu geliştiren bir bitki kimyasal adı sulphoraphane içeren bulunmuştur . Sulphoraphane ayrıca sıçanlarda meme tümör oluşumunu engellemek için de kullanılabilmektedir.

BROKOLİNİN FAYDALARI, brokoli faydaları, Brokolinin yararları, brokoli, brokoli yararları, brokoli faydası, brokolinin faydalari nelerdir, brokoli faydaları nelerdir, Brokoli nin faydaları, burokoli