Akhuş Ağacı (Kayın Ağacı)

Akhuş Ağacı (Kayın Ağacı) Nedir

Akhuş ağacı diğer adıyla kayın ağaç olarak bilinen bu bitki kayıngiller familyasından gelmektedir. Nemli topraklarda yetişen bir ağaç türüdür.  Yapraklarının üst kısmı açık yeşil, alt kısmı daha  çok soluk yeşil renginde kenarları kertik şeklindedir. Akhuş ağacının meyveleri küçük, çiçekleri ise püskül şeklinde büyümektedir. Hemen hemen her yerde yetişmekte olan akhuş ağacı genellikle ormanlarda, kumluk bölgelerde ve humuslu topraklarda yetişmektedir. Türkiye’de ise Erciyes ve Ağrı dağı eteklerinde Marmara, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinin ormanlarında yabani olarak yetişen akhuş ağaçları sıklıkla görülmektedir. Yapı olarak çok uzun boylu, yumuşak dikenli üç köşeli fındıksı görünümlü, meyveleri ise sert kabukludur.

Akhuş Ağacının Faydaları

Ahkuş Ağacı yaprakları genellikle Nisan ve Haziran aylarında toplanarak kurutulur ve bir çok hastalığa bitkisel çözüm olarak kullanılır.Bunların başlıcaları ise şunlardır;

  • Akhuş ağacının yapraklarının kurusu ve suyu cilt hastalıklarında kullanılır.
  • Saç yapısını toplayıp saçları gürleştirir, köklerini güçlendirir dökülmesini engeller ve kepekleri giderici özelliği vardır.
  • Böbreklerde oluşan taş ve kumları atar ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.
  • İdrar tutukluğunu çözerek vücutta bulunan zararlı sıvıları atmamızı sağlar.
  • Akhuş ağacı vücutta bulunan tuz oranını düzenler.
  • Fazla iştahı engelleyerek vücudun alacağı fazla kilolara engel olur.
  • Romatizma ağrılarına iyi gelir ve ayak kokularını giderir.

Akhuş ağacının kurutulan yaprakları 1 litrelik suya 40 gram koyularak 2 dakika kadar kaynatılır. 2 dakika boyunca kaynatılan akhuş ağacı yaprakları 20 dakika suda demlendirilir daha sonra süzülerek hazır hale gelmektedir. Akhuş ağacı yaprak çayı günde 3 veya 4 adet içilmesi tavsiye edilir.

kayın agacı, kayin agaci faydalari, kayın ağacının faydaları, akhuş agacı, akhuskayinyapragifaydaLari, kayin agaci ozellikleri, akhuş ağacı faydaları, Tahıllar tohum fıstığı mail, kayın ağacı yaprağı, fıstık tohum mail