Ada Çayı Faydaları

Ada Çayı

Ada Çayı Akdeniz bölgesinde dağların tepelerinde yabani olarak yetişen şifalı bir bitkidir. Ada Çayı genellikle haziran ve temmuz aylarında çiçeklerini açar. Uzun yapraklı, kenarları tırtıklı tüylü ve beyazımsı bir renktedirler. Yaprakları kurutularak muhafıza edilir. Ada Çayının hafif ve tatlı bir lezzeti vardır ve vücudu rahatlatır düzene sokar. Birçok hastalığın önüne geçmek ve tedavi boyunca vücudu dış etkenlere karşı korumak adına genellikle Ada Çayı kullanılır.

Ada çayının Faydaları

Ada Çayının başlıca faydaları şunlardır;

  • Ada Çayı vücuda güç ve kuvvet verir hastalık sonucunda oluşan halsizliği giderir.
  • Mide ve bağırsaktaki gazların giderilmesini sağlar.
  • Ada çayı antiseptik etkisi sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
  • Dişlere beyazlık verir ve diş etlerinin kuvvetlenmesini sağlar.
  • Mikrop, virüs ve mantar gibi vücuda zarar verecek etkenlerin oluşumunu engeller.
  • Soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklarda etki gösterir.

Ada Çayı Nasıl Kullanılır

Ada çayı, adından da anlaşılacağı üzere çay gibi demlenerek hazırlanır. 1 bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış ve kurulmuş ada çayı konularak hazırlanılır. Ada Çayı su ile birlikte kaynatılmamalıdır, 2 dk dan fazla kaynatıldığı taktirde yararlı ve bitkisel olan ada çayı, zararlı hale gelebilir. Sıcak kaynatılmış suyun içine konularak 5-6 dk demlenmesi tavsiye edilir. Daha sonra süzülür ve hazır hale gelir. Günde 2-3 bardak içilmesi daha etkili olacaktır.

Uyarı: Ada Çayı fazla kullanıldığında tansiyon yükselebilir. Gebelik süresince ve emziren annelere tavsiye edilmez. Günde 3 fincandan fazla içilmemelidir.

ada çayının faydaları, adaçayının faydaları, adaçayı faydaları, ada çayi faydalari, ada cayin faydalari, ada cayinin cilde faydalari, adacayi yararlari, adaçayının faydası, ada cayının faydası, adacayinin cilde faydalari