Karanfil’in Faydaları

Karanfil Nedir Faydaları

Karanfil içeriğindeki antiseptik, anti bakteriyel, anti viral ve anti mantar bileşikleri sayesinde vücut ısınmasını sağlayan ve çeşitli hastalıkları yatıştırıcı özelliği gösteren bir baharat çeşididir. Bu hastalıklardan bahsetmek gerekirse soğuk algınlığı, grip, mide bulantısı, depresyon, saman nezlesi ve ishal gibi olumsuzluklara karşı oldukça yararlıdır. Ayrıca balgam sökücü özellikte gösterebilen karanfil kişiyi soğuktan da koruyabilmektedir. Dahili karanfil de ağrı, bulantı, kusma, sindirim sorunları ve hıçkırığa karşı iyidir. Diş ağrılarını dindirmede de kullanılan karanfil bir afrodizyak etkisi de gösterebilmektedir.

Karanfil kan dolaşımını rahatlatan toksinleri oluşturarak metabolizmayı arttırarak sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmamızı sağlamaktadır. Karanfil aynı zamanda kandaki şeker seviyesini düzenleyerek kanın pıhtılaşmasını azaltır ve buna bağlı olarak kalp ve damar sağlığımızı önemli ölçülerde korumaktadır.

Karanfil İçeriği

Karanfil içerisinde eugenol olarak bilinen en güçlü mikrop öldürücü madde bulunmaktadır. Ayrıca güçlü bir anti mikrobiyal ve karyofilen bileşikleri de bulunmaktadır. Bu bileşikler insan sağlığı için oldukça zararlı olan mikroskobik parazitler ve parazit larva maddelerinin kan yoluyla dağılmasını engellemektedir. Karanfil sıtma hastalığı, tüberküloz, kolera, uyuz, bakteriler, parazitler, virüsler ve mantarlara karşı muazzam bir etki göstermektedir.

Bu baharat çeşidi ayrıca tıpta uçucu yağ, eugenol lokal anestezi ilacı ve diş ile diş etleri için antiseptik olarak diş hekimliğinde tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Eugenol bileşiği kan şekeri seviyelerini azaltmak için faydalıdır. Kaynatılarak içilen karanfil ise gaz ve hazımsızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt üzerinde ise böcek ısırıklarına, romatizmalara ve kas ağrılarına karşı da kullanılabilmektedir.

 

 

 

diş ağrısı nasıl geçer, hamilelikte diş ağrısı karanfil, diş ağrısına karanfil, diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı için şifalı bitkiler, diş ağrısını neler geçirir, karanfil yağı, diş ağrısına karanfil iyi gelirmi, karanfilin faydaları, karanfil çiçeği, karanfil yetiştiriciliği, karanfil anlamı, karanfil bakımı, tarçın

karanfilin faydaları, karanfil faydaları, karanfilin yararları, karanfilin faydaları nelerdir, karanfilin faydası, karanfil faydalar, karanfil yararları, kuru karanfilin faydaları, karanfil faydaları nelerdir, karanfilin faydaları yararları