Altın Kökü (İpeka)

Altın Kökü (İpeka)

Altın kökü ya da diğer adı ile ipeka bitkisi, daha çok ormanlık alanlarda yetişmektedir. Yeşil yapraklı bir bitki türü olan ipeka içerdiği nişasta ve şeker nedeniyle, karbonhidrat içeriğine sahip olan bir bitkidir. Güveotu ya da Altın çiçek isimleri ile de anılan ipeka, ortalama olarak 60 cm uzunluğundadır ve çoğunlukla sarı renkli olarak görülür. Çiçekleri ve kökleri oldukça şifalı bir bitki olan altın kökü (ipeka) içerisinde uçucu yağ da barındırmaktadır.

 

Altın Kökü Faydaları

  • Böbreklere iyi gelen altın kökünün faydaları arasında, idrar söktürücü özelliği ve böbrekteki taşların dökülmesini sağlayan şifai özelliği gelir.
  • Romatizma ve eklem ağrılarının azalmasını sağlayan ve vücut direnci açısından da önemli bir bitki olan ipeka (altın kökü), aşırı tüketildiğinde, romatizma ya da ağrı şikayetleri çoğalabilir.
  • Altın kökü karbonhidrat içeren bir bitki olduğundan, vücuda tokluk hissi verir.
  • Özellikle vücut içerisinde oluşan iltihapların yok olmasını sağlayan ve bu açıdan son derece önemli bir bitki türü olan ipeka, kökleri ya da çiçekleri kaynatılarak içilebilir.
  • Bronşit ve öksürük gibi sorunlara da iyi gelen altın kökünün faydaları arasında, mideyi rahatlatması ve balgam söktürücü özellik sağlaması da yer alır.
  • Tahrip olan ya da yıpranan dokuların da yeniden yapımına yardımcı olan altın kökü, az miktarda kullanıldığı takdirde, tatlandırıcı olarak görev yapar.

Altın kökü bitkisinin yaprakları ya da kökü kaynatılarak tüketilebildiği gibi, bu bitkinin aşırı tüketilmesi durumunda, ishal ya da kusma gibi, olumsuz belirtiler oluşur. Dolayısıyla, altın kökünün faydaları bir yana, zararlı özellikleri açığa çıkmış olur. Bu bağlamda şifalı bitkilerin dozunda ve doğru şekilde kullanılması büyük önem taşımaktadır. Doğru şekilde ve kullanılması gereken miktarda tüketilmesi durumunda oldukça şifalı bir bitki olan altın kökü bitkisi, harici ya da dahili şekilde kullanım için hazırlanabilir.

altın kökü, altin koku bitkisi, altin kok, altin kok bitkisi, altinkök bitkisi