Centiyane (Yılanotu) Bitkisi

Centiyane (Yılanotu)nu Tanıyalım

Centiyane diğer bir adı olan Yılanotu olarak da bilinmektedir. Yılanotu bitkisi 1 metre boyuna kadar uzayabilen, Genellikle yol kenarlarında, tarlalarda, mezarlık köşelerinde veya dere ve  rutubetli olanlarda kendini rahatlıkla göstermektedir. Temmuz ve Ağustos aylarında daha çok çiçek açan yılanotu sarı renkte olan çiçekleri sayesinde etrafa doğal ve güzel görüntü sağlamasından ziyade verdiği şifalar sayesinde de en değerli bitkilerden biridir.

 

Centiyane bitkisi yapı olarak geniş ve iri yapraklı, kökleri kalın ve oldukça dayanaklıdır. Yaprakları ceviz yaprağına da benzetilmektedir. Meyvesinin ise uç tarafı çanak şeklindedir. İçi sarı, dışı ise esmer renktedir. Aynı zamanda yılanotu güzel kokusu, tatlımsı acı tadı ile de dikkat çekerek ön plana çıkmaktadır. Bu özelliğini içerisinde bulundurduğu pektin, çeşitli alkolitler, tanen, yağ ve şeker sayesinde elde etmektedir. Yılanotu ülkemizde Doğu Karadeniz ve Uludağ’da sıklıkla görülmektedir.  Hekimlikte ise en yararlı yeri olan kökü çeşitli ilaç ve şifa verici alanlarda kullanılmaktadır.

YılanOtunun Faydaları

  • Yılanotunu bir litre suyun içerisine 10 gram atıp bir süre beklettikten sonra süzerek içtiğimiz taktirde karaciğer ve dalak hastalıklarının oluşumunu engeller özellikle karaciğer ve dalak olan tutukları sökerek tedavi eder.
  • Sindirim sistemimizdeki sinirlerimizi uyararak tükürük ve mide salgılarını artırır.
  • Kan ve idrar sökücü özelliği de vardır.
  • Vücudumuzda enfeksiyonlardan dolayı meydana gelen ateşi düşürür ve kuvvet verir.
  • İştah açar, hazmı kolaylaştırır.
  • Gut, alkolizm, sıtma ve bağırsak da meydana gelen solucanlaşmalara karşı oldukça etkilidir.
  • Ayrıca yılanotunun en etkili yeri olan kökü takatsızlığa, kansızlığa ve kalp rahatsızlığına karşı çok iyi bir deva olduğu da bilinmektedir.
yılan otu, centiyane çiçeği, yılan otu faydaları, yılan otu ne işe yarar, centiyane, yılan otunun faydaları, Yılanotu